Logo Polskiego Radia
Dwójka
Jacek Puciato 27.12.2010

Kapuściński fotografuje Imperium

Wystawa zdjęć z Rosji Ryszarda Kapuścińskiego, antologia "Fryderyk Chopin oczami Rosjan" oraz prapremiera monodramu "One Night Contract" Teatru Wiczy z Torunia.
Kapuściński fotografuje Imperiumźr. zacheta.art.pl
Posłuchaj
  • Rosja w obiektywie Ryszarda Kapuścińskiego
  • Grzegorz Wiśniewski o Chopinie w oczach Rosjan
  • Opowiadanie Arthura Millera na scenie
Czytaj także

W "Wybieram Dwójkę" mówiliśmy o wystawie zdjęć z Rosji Ryszarda Kapuścińskiego – ekspozycję możemy oglądać od 18 grudnia w warszawskiej Zachęcie. Fotografie, powstałe w latach 1989–1991, są plonem podróży wybitnego reportera po republikach dawnego ZSRR. Nie tworzą one dziennika fotograficznego z podróży ani materiału ilustrującego Imperium. Stanowią raczej niezwykły fotoreportaż emocjonalny ukazujący ludzi, miejsca i wydarzenia w zderzeniu z uniwersalnym światem Kapuścińskiego. Monika Pilch rozmawiała ze Stanisławem Popowskim z byłym ambasadorem Polski w Moskwie i przyjacielem pisarza oraz kuratorką wystawy, Anna Tomczak.

- Tematem tej wystawy jest przede wszystkim człowiek, który dla Ryszarda Kapuścińskiego zawsze był ważny. Tutaj pokazany jest zarówno jako anonimowa osoba w tłumie, która z nadzieją patrzy w przyszłość, ale także jako indywiduum. Znalazło sie tu wiele portretów, które charakteryzują człowieka uwięzionego w pewnym systemie politycznym, a z drugiej strony kogoś, kto zmaga się z codziennością. To nie są zdjęcia, które pokazują autora jako zwolennika bądź przeciwnika politycznego, ale wnikliwego jako obserwatora – mówiła kuratorka wystawy.

W audycji rozmawialiśmy również o książce "Fryderyk Chopin oczami Rosjan". Jest to antologia zawierająca kilkadziesiąt esejów, szkiców i wypowiedzi dokumentujących wyjątkowe zainteresowanie i niekłamany entuzjazm, jakie muzyka Chopina budziła w ciągu ostatnich bez mała dwóch stuleci w Rosji. O kompozytorze wypowiadają się najwięksi rosyjscy muzycy, ludzie pióra i myśliciele – od Lwa Tołstoja i Antona Rubinsteina po Borysa Pasternaka i Rodiona Szczedrina. O to, jak doszło do powstania tej książki i skąd pojawiło się zainteresowanie opiniami na temat Chopina w Rosji, Beata Stylińska pytała autora - Grzegorza Wiśniewskiego.

Opowiadaliśmy także o prapremierze monodramu "One Night Contract" w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego w Teatrze Wiczy w Toruniu. Monodram powstał na motywach opowiadania Arthura Millera "Występ". Jest to historia z czasów rządów Hitlera w Niemczech. Opowiada o dylemacie amerykańskiego tancerza, który podczas występu w Budapeszcie dostał niepokojącą, ale intratną propozycję występu w ekskluzywnym klubie w Berlinie. Bohater podbijał w latach 30. Europę pokazami stepowania. Jego występy wywarły głębokie wrażenie na wodzu III Rzeszy. May stanął przed nieoczekiwaną propozycją kształcenia w tej sztuce Niemców Problem w tym, że tancerz jest Żydem...

Audycję przygotowali Marcin Pesta i Agata Kwiecińska.