Logo Polskiego Radia
Dwójka
Michał Czyżewski 28.10.2013

Odszedł Tadeusz Mazowiecki. Był urodzonym demokratą

Zmarłego w poniedziałek, pierwszego premiera III Rzeczypospolitej wspominali w Dwójce prof. Jerzy Eisler, Cezary Gawryś i Krzysztof Czyżewski.
Tadeusz Mazowiecki. Zdjęcie archiwalne z 2009 r.Tadeusz Mazowiecki. Zdjęcie archiwalne z 2009 r.PAP/Paweł Supernak

Tadeusz Mazowiecki był działaczem opozycji demokratycznej, pierwszym niekomunistycznym szefem polskiego rządu po II wojnie światowej, politykiem i publicystą. Miał 86 lat.
Urodził się 18 kwietnia 1927 roku w Płocku. Był uczestnikiem najważniejszych wydarzeń najnowszej historii Polski: w 1968, gdy posłowie "Znaku" składali interpelację w sprawie brutalnej akcji milicji; w sierpniu 1980 w Stoczni Gdańskiej, wśród strajkujących robotników; w 1989 przy Okrągłym Stole i  na czele rządu; w 1997, gdy potrzebny był kompromis w sprawie konstytucji.

>>Zobacz serwis specjalny o Tadeuszu Mazowieckim<<

- Mieliśmy szczęście, że w tak ważnym momencie dziejowym mieliśmy człowieka o tak wielkiej sile spokoju, z której zresztą potem żartowaliśmy. Jego zasady były przy tym równie żelazne, co nerwy - podkreślał w "Wybieram Dwójkę" historyk Jerzy Eisler. - Dziś mamy wielu polityków sprawnych, lecz dużo mniej takich, którzy łączą to z aksjologią. Takim człowiekiem był Tadeusz Mazowiecki - dodaje.

- On był urodzonym demokratą - mówił z kolei Cezary Gawryś, redaktor "Więzi”. - Ta postawa wynikła z personalizmu chrześcijańskiego, z przekonania, że najważniejsza w życiu społecznym jest osoba ludzka. I każdy człowiek zasługuje na szacunek, niezależnie, jakie są jego poglądy, czy pozycja społeczna - wyjaśniał. A Krzysztof Czyżewski, który jeździł z Tadeuszem Mazowieckim na misję ONZ w Bośni, przypomina, jak zdecydowanie wybitny mąż stanu przeciwstawiał się hipokryzji europejskiej dyplomacji wobec dokonujących się wówczas mordów na ludności cywilnej.

Rozmowy w audycji "Wybieram Dwójkę" prowadził Adam Suprynowicz.

mm

/