Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Jarosław Krawędkowski 09.12.2014

Piotr Dmitrowski; umocnienie długu po wypowiedziach Nowotnego

Początek bieżącego tygodnia przyniósł poprawę nastrojów na rynkach długu. Po wzrostach rentowności pod koniec ubiegłego tygodnia wywołanych lepszymi od oczekiwań danymi z amerykańskiego rynku pracy, w poniedziałek obligacje odrabiały straty.
Piotr DmitrowskiPiotr DmitrowskiBGK

Sprzyjały temu wypowiedzi przedstawiciela Banku Austrii w Radzie EBC, Ewalda Nowotnego. Zaznaczył on wysokie prawdopodobieństwo dalszego obniżania się poziomu inflacji w strefie euro i jej ukształtowania poniżej ostatnich prognoz EBC, zwłaszcza, że były one przygotowywane na założeniach sprzed ostatniego posiedzenia OPEC, po którym nastąpiły głębokie spadki cen ropy naftowej.

EBC dostrzega spowolnienie w strefie euro

Ponadto Nowotny podkreślił, że członkowie Rady EBC dostrzegają spowolnienie wzrostu w Eurolandzie, do czego przyczyniają się słabsze wyniki niemieckiej gospodarki. Nowotny potwierdził także, że EBC rozważa rozszerzenie skupu aktywów zwłaszcza o papiery skarbowe.

Podzielone zdanie na wprowadzenie QE

Pomimo korzystnych uwarunkowań do takich działań (słabszy wzrost i niższa inflacja) zdania w Radzie EBC w kwestii słuszności wprowadzenia QE mogą być podzielone, a inna decyzja niż wysoki wartościowo skup obligacji skarbowych będzie dla inwestorów rozczarowaniem.

Dane makroekonomiczne miały drugorzędne znaczenie. Podkreślić można ich mieszany charakter. Z jednej strony lepiej wypadły odczyty koniunktury (wysoki wzrost indeksu Sentix dla strefy euro oraz niewielka poprawa indeksu koniunktury przedsiębiorstw we Francji). Z drugiej strony niższą dynamiką produkcji przemysłowej rozczarowały dane z Niemiec.

Dziś rano dane o niemieckiej wymianie handlowej również zaprezentowały się słabo. Pozytywny wydźwięk wyższejm dynamiki eksportu przesłania wyraźny spadek importu. Co istotne w kontekście krajowej gospodarki, w najmniejszym stopniu spadek importu dotyczy naszego regionu (krajów UE nie należących do strefy euro). W dalszej części dnia nie ma odczytów makro o pierwszorzędnym znaczeniu dla rynków. Można więc spodziewać się względnie niskiej zmienności cen.

Można także dodać, że wypowiedzi Nowotnego odebrane przez rynki długu jako zwiększające szanse na szeroki QE w wykonaniu EBC oparty na skupie obligacji skarbowych miały niewielki wpływ na wartość wspólnej waluty w odniesieniu do dolara.

Po osiągnięciu przez EURUSD poziomu 1,225, a więc najniższego od sierpnia 2012 roku, nastąpił jego ponowny wzrost, który łączymy z realizacją zysków na długich pozycjach w dolarze. Zważywszy skromny kalendarz makro wzrosty EURUSD mogą się utrzymywać w najbliższych dniach.

Głęboki podział zdań w RPP

Na krajowym rynku walutowym początek tygodnia rozpoczął się bardzo spokojnie. Kurs EURPLN pozostawał stabilny oscylując blisko poziomu 4,16. Dziś i jutro nie oczekujemy dużych zmian, a EURPLN powinien pozostawać w paśmie wahań 4,155-4,175.

Na krajowym rynku długu początek wczorajszego dnia przyniósł kontynuację efektów wywołanych publikacją nadzwyczaj dobrych danych z USA, co odzwierciedliło się w wysokich rentownościach obligacji na otwarciu. Jednak w trakcie dnia, wraz ze spadkami dochodowości na rynkach bazowych wywołanych nastrojami w coraz większym stopniu dostrzegającymi zagrożenia dla gospodarki światowej, polski dług zaczął zyskiwać na wartości niwelując większość strat poniesionych w piątek po południu.

Umocnienie obligacji następuje również na dzisiejszym otwarciu. Wydaje się, że po częściowym odreagowaniu wzrostów rentowności z ubiegłego tygodnia może nastąpić stabilizacja cen, do czego przyczyniać się powinien ubogi w wydarzenia makroekonomiczne kalendarz publikacji na najbliższe dni.

Piotr Dmitrowski