Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Jarosław Krawędkowski 15.01.2015

Steen Jakobsen (Saxo Bank): Szwajcarzy wracają do reguł rynkowych

Gdy byłem w Szwajcarii, zaskoczyło mnie (podobnie jak wszystkich) doniesienie o zmianie dolnej granicy kursu w parze EUR/CHF przez SNB. Najwyraźniej SNB ocenił wszystkie argumenty za i przeciw i uznał, że wady sztywnej dolnej granicy przeważały nad zaletami.
Steen Jakobsen, Saxo BankSteen Jakobsen, Saxo BankMat. orasowy Saxo Bank

W perspektywie średnio- i długoterminowej będzie to postrzegane nie tylko jako uzasadnienie, ale również jako ochrona długofalowego wzrostu gospodarki szwajcarskiej i oczekiwań inflacyjnych.

SNB w istocie przyznaje, że nie należy ingerować w koniunkturę gospodarczą; pośrednią konsekwencją sztucznego osłabienia CHF było umacnianie i tak dużego rynku nieruchomości i uzależnianie szwajcarskiej polityki pieniężnej od EBC.

Ostatni ruch zneutralizował te efekty. Szwajcaria wysyła takim krajom, jak Japonia, wyraźny sygnał, że wzrost i długoterminowy dobrobyt można osiągnąć tylko poprzez urynkowienie kursu waluty.

Kurs franka szwajcarskiego na rekordowym poziomie ponad 4 zł. Pierwsze szokujące wyliczenia, o ile wzrasta rata kredytu

Rozwiązaniem problemu mocnego franka była innowacyjność, produktywność oraz mocny sektor „Mittelstand” – MŚP.  Japonia stara się osłabić jena, eksportując swoje problemy do innych krajów. Działanie SNB jest racjonalne i daje nadzieję rynkom i giełdzie, ponieważ akceptacja wzrostów i spadków koniunktury gospodarczej to jedyna metoda powrotu do lepszej sytuacji.

Prezes Banku Szwajcarii: Rynki przereagowują, ale wrócą do rozsądnych wartości

Źr. SNB BNS/x-news

Przewiduję, że wartość godziwa w parze EUR/CHF wyniesie ostatecznie około 1,000/1,0500. Frank szwajcarski umocnił się dzięki wsparciu ze strony systemu fiskalnego, produktywnego i wykształconego społeczeństwa oraz sektora MŚP, który stale dąży do poprawy jakości i edukacji; wreszcie, umocnił się też dzięki SNB, który uwierzył, że mikro przeważa nad makro i pozwolił na kształtowanie kursu waluty przez rynek.

W żaden sposób nie zmniejsza to bolesnej niespodzianki dla wielu inwestorów i spółek, jednak stanowi pewien sygnał alarmowy i potwierdza nasz pogląd, że 2015 r. to początek znacznych wahań.

Steen Jakobsen, Saxo Bank

/