Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Jarosław Krawędkowski 13.07.2015

John J. Hardy: porozumienie w sprawie Grecji nie wpłynęło na umocnienie euro

Najprawdopodobniej w Brukseli zostało zawarte „porozumienie”, mimo iż powinniśmy już wiedzieć, że powrót Ciprasaz dokumentem do Aten nie jest jednoznaczny z przyjęciem warunków przez Grecję.

Wymogi nie wydają się szczególnie elastyczne, a widzieliśmy już powszechne odrzucenie podobnej umowy – dlaczego zatem grecki parlament miałby tym razem zaakceptować te warunki?

Niektóre z najbardziej spornych wymogów poruszanych na szczycie wydają się jednak zejść na boczny tor, np. kwestia ustanowienia siedziby funduszu prywatyzacyjnego (dotyczącego greckiego majątku publicznego) w Atenach, a nie w Luksemburgu. UE jest również skłonna przeznaczyć 25 mld na pomoc dla greckiego sektora bankowego w celu rekapitalizacji banków.

Rynek wydaje się wstrzymywać oddech do momentu uzyskania całkowitej pewności – pozytywnej lub negatywnej – w sprawie Grecji. Cała nagromadzona niepewność, wyraźnie widoczna we wzroście zmienności implikowanej opcji na parę EUR/USD w ostatnich tygodniach, nie spowodowała dotychczas żadnego zdecydowanie ukierunkowanego ruchu. Niewielu inwestorów jest skłonnych do ulokowania znaczącego kapitału w sytuacji, gdy wartość opcji spada i brak jest przekonujących sygnałów technicznych.

Czytaj więcej
cipras 1200.jpg
Szczyt eurolandu: jest porozumienie w sprawie Grecji, ale to nie koniec

Poza utrzymującym się ryzykiem związanym z bieżącymi doniesieniami z Grecji, w tym tygodniu czeka nas inne europejskie wydarzenie związane z ryzykiem w postaci posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego w najbliższy czwartek, na którym dowiemy się, co ma do powiedzenia prezes EBC, Mario Draghi, na temat gospodarki i postępów swojego programu luzowania ilościowego. W tym momencie nie ma oznak zarażenia państw peryferyjnych.

Mimo iż uwaga wszystkich skierowana jest na Grecję, prawdopodobnie najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie półroczne wystąpienie prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej, Janet Yellen, przed Kongresem. Nie ma jeszcze odpowiedzi na pytanie, czy Fed na tyle niepokoi się czynnikami zewnętrznymi (zaburzeniami na rynku chińskim, sytuacją w Grecji), by w dalszym ciągu bardzo ostrożnie wypowiadać się na temat pierwszej podwyżki stóp.

Oczekiwania rynku wobec Fed są zdecydowanie umiarkowane i jakikolwiek wynik w sprawie Grecji w tym tygodniu mógłby rozwiać obawy rynku, że problem ten będzie hamować ewentualne decyzje Fed.

John J. Hardy, Saxo Bank