PolskieRadio 24
Aneta Hołówek 10.08.2019

Podopieczni Vitala Heynena na kursie do Tokio. 1/3 planu A wykonana

Od zwycięstwa z Tunezją 3:0 (25:15, 25:19, 25:19) reprezentacja Polski siatkarzy rozpoczęła turniej kwalifikacyjny, którego stawką jest awans na igrzyska olimpijskie w Tokio. W swoim pierwszym meczy turnieju, także w trzech setach, ze Słowenią wygrali Francuzi.
  • Cezary Gurjew komentuje mecz Polska - Tunezja (część 1.) PR1
  • Cezary Gurjew komentuje mecz Polska - Tunezja (część 2.) PR1
  • Cezary Gurjew komentuje mecz Polska - Tunezja (część 3.) PR1
  • Po meczu z polskimi siatkarzami rozmawiał Cezary Gurjew (PR1)

Mecz rozpoczął się od wyrównanej gry. Tunezyjczycy dobrze spisywali się w obronie i ataku, biało-czerwoni zaś chwilami nie radzili sobie z przyjęciem mocnej zagrywki i grą na siatce. Przez długi czas drużyny grały punkt za punkt, a na tablicy wyników był remis. Przed drugą przerwą techniczną podopieczni Vitala Heynena zaczęli jednak uzyskiwać przewagę (16:12). Po powrocie na boisko Polacy włączyli "drugi bieg”. Każda akcja po naszej stronie dawała punkt, świetnie grali skrzydłowi, Dawid Konarski brylował w bloku, a na linii dziewiątego metra Michał Kubiak (23:14). Atak z krótkiej Piotra Nowakowskiego zakończył seta (25:15). Gospodarze nie pozostawili wątpliwości kto jest lepszy.

W drugiej partii na boisku w miejsce Michała Kubiaka i Karola Kłosa, pojawili się Aleksander Śliwka i Mateusz Bieniek. Oba zespoły ponownie grały równo, a dobre akcje przeplatały prostymi błędami (10:9). Punkt zdobyty z ataku Dawida Konarskiego i as serwisowy Mateusza Bieńka dały trzy punkty przewagi (12:9), która utrzymywała się do drugiej przerwy technicznej (16:13). Słabo radził sobie Wilfredo Leon i trener zdecydował na zmianę – na boisko wszedł Bartosz Kwolek. Mimo, że Tunezyjczycy starali się dotrzymać kroku biało-czerwonym, to jednak nasi zawodnicy cały czas trzymali utrzymywali bezpieczną przewagę nad rywalem (21:18), którą pod koniec seta zwiększali z każdą kolejną akcją i zakończyli partię zwycięstwem 25:19.

Trzecią, i jak się okazało ostatnią odsłonę, biało-czerwoni rozpoczęli w zmienionym składzie. Vital Heynen posłał na boisko Grzegorza Łomacza, Macieja Muzaja, Aleksandra Śliwkę, Bartosza Kwolka, Karola Kłosa, Mateusza Bieńka i obu libero. Ponownie, jak w poprzednich partiach, walka trwała punkt za punkt, głównie przez proste błędy, jakie popełniali Polacy (8:6). Po pierwszej przerwie technicznej inicjatywę jednak zaczęli przejmować podopieczni Vitala Heynena. Aleksander Śliwka, po kilku nieudanych akcjach w początkowej fazie seta, był nieomylny na siatce (13:8). Punkty zdobywali także Maciej Muzaj oraz obaj środkowi (20:15). Ten set powoli zmierzał do końca, bowiem Tunezyjczycy nie byli już w stanie odrobić strat (22:17). Mecz zakończyła nieudana zagrywka po stronie Tunezji (25:19).

W drugim piątkowym meczu Francja 3:0 (26:24, 25:20, 25:23) pokonała Słowenię.

Polska: Piotr Nowakowski, Dawid Konarski, Wilfredo Leon, Fabian Drzyzga, Michał Kubiak, Karol Kłos, Paweł Zatorski (L) - Damian Wojtaszek (L), Aleksander Śliwka, Mateusz Bieniek, Artur Szalpuk, Grzegorz Łomacz, Maciej Muzaj, Bartosz Kwolek

Tunezja: Khaled Ben Slimene, Hamza Nagga, Mohamed Ali Ben Othmen Miladi, Selim Mbareki, Ismail Moalla, Mahamed Ayech, Saddem Hmissi (L) - Chokri Jouini, Ali Bongui

16:14 - udany atak naszych rywali ze środka

16:13 - Artur Szalpuk, który właśnie pojawił się na boisku, rozpoczął grę od udanego ataku

15:13 - Tunezyjczycy przełamują nasz blok

14:12 - atak ze środka rywali, Polacy myśleli, że będzie to aut

14:11 - udany atak Kłosa

13:11 - skuteczna kontra B. Ali'ego, zmieścił się w dziurę w naszym bloku

13:10 - atak w aut Kwolka

13:9 - długo trwało sprawdzanie, czy Olek Śliwka odbierając piłkę po stronie rywali zrobił to prawidłowo... Polacy twierdzą, że tak, ale sędziowie są innego zdania, tracimy punkt

13:8 - kolejny udany atak Śliwki

12:8 - Bieniek zagrywa w aut

12:7 - pogibili się nasi rywale, ich trener prosi o czas

11:7 - Śliwka, kiwka i punkt, chociaż wystawka Łomacza pozostawiała wiele do życzenia

10:7 - Tunezyjczycy zagrywają w siatkę

9:7 - atak rywali po skosie

9:6 - blok Łomacza i Bieńka

8:6 - na przerwie po ataku Śliwki ze środka

5:5 - Kłopoty z przyjęciem Polakó, nie radzi sobie Olek Śliwka, ale na szczęście dla nich Tunezyjczycy nie korzystają z przechodzącej piłki

4:5 - wyrzucająca zagrywka rywali

4:4 - karol Kłos zagrywa w soatkę

3:3 - Pospieszył się Karol Kłos, który chciał zakończyc akcję i skorzystać z przechodzącej piłki

3:2 - Potężny tak Olka Śliwki z prawego skrzydła

1:1 - gra pomyłek na początek trzeciego seta

2. SET

25:19 - Skuteczna kiwka w wykonaniu Aleksandra Śliwki kończy drugą odsłonę spotkania. Polacy prowadzą 2:0

16:14 - Bieniek nieudanie blokuje

16:13 - Z lewego skrzydła kończy atak Aleksander Śliwka. Przed chwilą Leona na przyjęciu zmienił Bartosz Kwolek

15:13 - Muzaj, który właśnie pojawił się na boisku zrywa atak. Heynen miesza składem, z pierwszej szóstki gra już tylko Piotr Nowakowski

15:12 - Dawid Konarski skutecznie atakuje z prawego skrzydła po przekątnej boiska

6:6 - małe nieporozumienie w ekipie biało-czwrwonych

6:4 - rywale biało-czerwonych atakują w aut, ale sprawdzają ...

5:4 - kiwka Leona z lewego skrzydła

3:2 - potrójny blok Polaków

2:1 - dobra zagrywaka Olka Śliwki, który pojawił się na boisku

1:1 - Tunezja zagrywa w aut

0:1 - nie bronimy ataku z drugiej linii

1. SET

25:15 -  Dobre przyjęcie Polaków i Fabian Drzyzga uruchamia na środku Piotra Nowakowskiego, który kończy atak z krótkiej. Pierwsza partia pada łupem reprezentacji Polski

23:13 - kolejny potężny serwis Kubiaka

22:13 - as w wykonaniu kapitana Michała Kubiaka

21:13 - kolejny "monster block" duetu Konarski - Kłos

20:13 - kapitalny blok Kłosa i Konarskiego

18:13 - blok Kłosa z asekuracją Leona

17:13 - świetna kombinacyjna akcja Polaków, zakończona atakiem Leona

16:13 - atak Tunezji w aut, ale sprawdzają czy nie po bloku ... i mają rację, Kłos dotknął palcem

16:12 - nareszcie Polacy złapali rytm i się rozluźnili

13:12 - pojedynczy blok Kubiaka

12:12 - Kubiak chciał kiwać po kolejnej dobrej zagrywce Nowakowskiego, ale trafił ręką w siatkę

12:11 - kąśliwa zagrywka Nowakowskiego

11:11 - Kubiak w aut, ale po bloku, choć rywale sprawdzają, ale nie maja racji

10:11 - na nic na razie rozegrania Polaków, bo rywale się bronią

9:10 - Tunezja na prowadzeniu, ale gonimy, wreszcie udany atak Leona

9:9 - Konarski zagrywa w aut, bardzo wyrównany początek spotkania

8:8 - trudna zagrywka rywali, którą Piotr Nowakowski przyjął na palce, atak Leona obroniony, a potem atak Tunezji i mamy remis

16.50 - Polacy rozpoczną mecz w następującym składzie:

Piotr Nowakowski, Dawid Konarski, Wilfredo Leon, Michał Kubiak, Fabian Drzyzga, Karol Kłos i Paweł Zatorski

16.40 - Polacy będą próbowali zabukować swoje bilety do Tokio według opracowanego planu.  Mówią, że ten kto ma plan B, nie wierzy w plan A. Ja w plan A wierzę. A jest nim wywalczenie olimpijskiej kwalifikacji już w niedzielę - mówił przed pierwszym meczem z Tunezją kapitan siatkarskiej reprezentacji Polski, Michał Kubiak.

16.38 - W ramach rozgrzewki obie drużyny sprawdziły się w "kopanej”

16.35 - Trener biało-czerwonych do Gdańska zabrał ze sobą czternastu siatkarzy:

16.30 - Witamy i  zapraszamy do śledzenia relacji z pierwszego meczu polskich siatkarzy, którzy w Ergo Arenie walczą w turnieju kwalifikacyjnym o bilet na igrzyska w Tokio. O 17.00 podopieczni Vitala Heynena zmierzą się z Tunezją.