PolskieRadio 24
Aneta Hołówek 04.10.2019

PŚ siatkarzy. Ubiegłoroczni triumfatorzy pokonali ekipę Heynena. Trudny początek współpracy Leona z Kurkiem

Polscy siatkarze w Fukuoce przegrali 1:3 z Amerykanami w swoim trzecim meczu Pucharu Świata. USA to triumfatorzy poprzedniej edycji Pucharu Świata.
  • W ciągu 15 dni drużyny rozegrają w Japonii po 11 spotkań systemem "każdy z każdym". Tym razem turniej nie daje możliwości wywalczenia awansu na igrzyska. Ekipa Heynena jest już pewna występu w Tokio
  • Udział w tej edycji Polacy rozpoczęli bardzo dobrze, pokonali - kolejno - Tunezyjczyków 3:0 i Japończyków 3:1
  • Trener Vital Heynen w dwóch pierwszych spotkaniach PŚ nie korzystał prawie wcale z zawodników, którzy brali udziału w zakończonych w ostatni weekend mistrzostwach Europy. Jedynie w drugiej części meczu z gospodarzami wpuścił na boisko Artura Szalpuka i Jakuba Kochanowskiego, którzy podczas zakończonego zdobyciem brązu czempionatu Europy byli rezerwowymi. Podczas kolejnych meczów można się spodziewać, że Belg będzie korzystał w większym stopniu z podstawowych zawodników
  • Ekipa USA niespodziewanie udział w PŚ zaczęła od porażki z Argentyńczykami 2:3. Dzień później jednak już pokonała Włochów 3:1. W zespole Johna Sperawa brakuje kontuzjowanego Taylora Sandera

>>> Sprawdź sytuację polskich siatkarzy po meczu z USA [TABELA]

Od pierwszych piłek mecz stał na wysokim poziomie. Obie drużyny unikały błędów i do drugiej przerwy technicznej, żadnej z ekip nie udało się wypracować wyraźnej przewagi. Dopiero w ostatniej części seta Amerykanie zdobyli przewagę dzięki lepszej grze w kontrach i skutecznym przyjęciu. Ekipa Johna Sperawa prezentowali typową dla siebie siłową siatkówkę, często sięgając po ataki z drugiej linii. Lepsza dyspozycja w ofensywie dała USA zwycięstwo w inauguracyjnej odsłonie.

W drugiej odsłonie nasi siatkarze mieli problem z przyjęciem zagrywki rywali. Znów do drugiej przerwy technicznej obie drużyny punktowały równo, jednak ponownie jak w pierwszej partii końcówka padła łupem Amerykanów.

Trzeci set był bardzo wyrównany, a o jego końcowym wyniku zdecydowała ostatnie akcje. Biało-czerwoni zmienili wtedy rytm gry, znacznie zwalniając swoje akcje. Dodatkowo znaleźli słaby punkt w świetnie pracującym amerykańskim kolektywie, którym okazał się Garrett Muagututia, ewidentnie mający problemy w przyjęciu. Zepsute serwisy po stronie Polaków, jak i ich rywali zmusiły obie drużyny do szukania rozstrzygnięcia w grze na przewagi. Piłkę setową wykorzystał Mateusz Bieniek, który przerwał passę nieudanych zagrywek, notując asa serwisowego.

Ostatnią odsłonę obie drużyny grały bardzo równo, a końcówka spotkania była prawdziwą emocjonalną "bombą". Polscy siatkarze grali z ogromną determinacją, jednak wszystkie ciężko wypracowane ataki były podbijane przez Amerykanów, którzy prezentowali się znakomicie w defensywie. Poświęcenie w obronie zebrało jednak swoje żniwo, kiedy podczas jednej z ostatnich akcji Thomas Jaeschke uderzył w słupek i uszkodził obojczyk.

Mimo tej sytuacji, reprezentanci USA nie zdekoncentrowali się i przypieczętowali swoje zwycięstwo w spotkaniu.

Świetny mecz rozegrał Matthew Anderson, który zapisał na swoim koncie 22 punkty i 66-procentową skuteczność w ataku.

Polska - USA - 1:3 (19:25, 20:25, 26:24, 25:27)

Wyjściowe składy:

Polska: Muzaj, Leon, Drzyzga, Śliwka, Bieniek, Kłos, Wojtaszek (libero)

USA: Holt, Anderson, Russel, Christenson, Smith, Muagututia, Shoji (libero)

Tak relacjonowaliśmy na żywo mecz Polska - USA

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji. Na kolejną zapraszamy w sobotę. O 5.30 początek meczu Polska - Argentyna.

4. SET

25:27 - Anderson kończy spotkanie atakiem

25:26 - Drzyzga prawie zebrał piłkę nogą... kolejna piłka meczowa

25:25 - Anderson na zagrywce... w siatkę

24:25 - ofiarna obrona USA, rywale mają punkt, ale Thomas Jaeschke wpadł barkiem w słupek i schodzi z boiska

24:24 - ale bronimy, atak z prawego skrzydła po bloku rywali

23:24 - Anderson obił ręce skaczącego Kurka, piłka meczowa...

19:19 - Leon wcisnął atak miedzy dwóch blokujących

18:19 - źle przyjęliśmy zagrywkę, przechodząca zagrywka i Christenson kończy atakiem

18:19 - Kłos zagrywa w siatkę

18:18 - jedna udana obrona Russela, drugi atak Kurka już nie

17:18 - Kwolek myli się na zagrywce

16:17 - Amerykanie odbierają atak Leona, a w kolejnej akcji myli się Kurek... Szkoda, ale przerwa wyraźnie posłużyła USA

16:16 - Tracimy dwupunktową przewagę

16:14 - Doskonały blok Kurka. Rywale proszą o czas

15:14 - Pięknie gramy środkiem, tym razem skuteczny atak Kłosa

14:14 - Anderson bez problemu atakuje na pojedynczym bloku

14:13 - Prosty błąd Amerykanów, Christenson przekroczył linię i mamy prowadzenie

7:7 - Russel w aut

6:7 - Anderson zabawił się z naszym blokiem, Kurek wściekły na siebie, że nie zdążył uratować piłki po kiwce

6:6 - Amerykanie bronią atak Bieńka, ale Kwolek nie daje im szans

5:6 - Niestety, prosty błąd Kurka

5:5 - Russel wyrównuje stan tego seta, wykorzystana kontra. Heynen prosi o przerwę

3. SET

26:24 - As serwisowy Bieńka! Wygrywamy w trzecim secie!

25:24 - I znów siatka, tym razem myli się rozgrywający rywali

24:24 - Tym razem myli się Leon, szkoda, mieliśmy dobrą szansę, dajemy rywalom szansę na złapanie oddechu

24:23 - Prosty błąd Holta przy serwisie

23:23 - Kurek serwuje w siatkę

23:22 - Dobre rozegranie Drzyzgi i atak Wilfredo, Amerykanie proszą o czas

22:22 - Wilfredo Leon bezbłędnie

21:22 - Szkoda, mogliśmy powalczyć tu o punkt, niestety nie udało się podbić piłki po naszym bloku

21:21 - Kurek miał trudną piłkę i potrójny blok naprzeciwko siebie, ale znalazł miejsce między rekami Holta

15:17 - Russel skutecznie, nasz blok nie zdążył

15:16 - Kurek nie kończy, ale Amerykanie mogą tylko przebić. Leon tym razem się nie myli

14:16 - Najpierw nie dajemy rady poradzić sobie z atakiem mimo potrójnego bloku, później Holt popisuje się asem serwisowym...

5:8 - Ładny atak Kurka, tym razem udaje nam się zmylić rywali

4:8 - Błąd w rozegraniu, musimy za niego zapłacić - Muagututia potężnie atakuje z drugiej linii

18:22 - Leon zablokowany, Amerykanie bardzo blisko wygrania drugiego seta

18:21 - Złe przyjęcie USA, ale potem błąd Drzyzgi w rozegraniu, w łatwy sposób tracimy punkt

6:2 - cudowna seria Polaków, w roli głównej Leon

4:2 - rywale przebijają piłkę po naszej zagrywce, my świetnie rozgrywamy, Leon kończy atakiem

3:2 - Leon pokonuje potrójny mur

2:0 - w drugiej akcji w ataku myli się Muagututia

1:0  - Anderson zaczyna od błędu na zagrywce

1. SET

19:25 - koniec pierwszego seta, na finiszu pogubiliśmy się pod siatką po złym przyjęciu

19:24 - kiwka Russela i USA ma pierwszą piłkę setową, ale trener Heynen nie zgadza się z decyzja sędziów... uważa, że to Amerykanin ostatni dotknął piłki

16:19 - seria naszych rywali, trener Heynen reaguje

16:17 - Russel celował w Leona, ten przyjął i kończymy atakiem obijając blok rywali

6:6 - atak za atak, Russell vs Muzaj

5:5 - Pierwsza dzisiaj zagrywka Leona, mocna, ale Amerykanie przyjmują i wyprowadzają atak

5:4 - Świetne przyjęcie Leona, Drzyzga kończy z krótkiej

4:3 - Nieudana kiwka Amerykanów, piłkę podbija atak Drzyzga, akcję finalizuje Leon

2:2 - Punkt za punkt na początku starcia

Witamy i zapraszamy na relację z trzeciego meczu polskich siatkarzy w Pucharze świata. Początek meczu był zaplanowany na godzinę na godzinę 8.00, ale rozpoczął się o 8.40, po zakończeniu  pięciosetowego pojedynku Argentyna - Włochy (2:3).

W tym sezonie Polacy zmierzyli się z Amerykanami w fazie interkontynentalnej Ligi Narodów - w Katowicach górą byli gospodarze 3:2. Takim samym wynikiem zakończył się pełen dramaturgii półfinał ubiegłorocznych mistrzostw świata między tymi drużynami.