PolskieRadio 24
Paweł Słójkowski 05.10.2019

PŚ siatkarzy: Polska - Argentyna. Biało-czerwoni mają trzecią wygraną w rozgrywkach

Po piątkowej porażce z zespołem USA w Pucharze Świata polscy siatkarze zwyciężyli 3:1 (27:29, 25:17, 25:18, 26:24) w starciu z Argentyną. Po trudnym spotkaniu biało-czerwoni mają na swoim koncie trzecie zwycięstwo w rozgrywkach.
  • Były trener reprezentacji Polski Ireneusz Mazur wskazuje bohaterów tego spotkania. (IAR)
  • Podopieczni Vitala Heynena w niedzielę zagrają z reprezentacją Włoch. Zdaniem Ireneusza Mazura, Włosi nie będą wymagającym rywalem. (IAR)
  • Udział w tej edycji Polacy rozpoczęli od wygranych z Tunezją (3:0) i Japonią (3:1), później nastąpiła porażka z USA (1:3)
  • W niedzielę biało-czerwoni zmierzą się z Włochami

- To długi turniej i musimy wyciągnąć wnioski z tego meczu. Jednocześnie nie możemy za długo go rozpamiętywać i trzeba się skupić na kolejnych spotkaniach - mówił Bartosz Kurek po porażce z USA.

Młodzi Argentyńczycy bez kompleksów rozpoczęli mecz, często obijając przy ataku blok rywali. O ile polskim środkowym nie udawało się początkowo zatrzymywanie rywali, to sami dobrze radzili sobie w ofensywie.

Przez większość pierwszego seta to biało-czerwoni mieli niewielką przewagę, ale sytuacja zmieniła się w końcówce. Po pierwszym skutecznym bloku w tym meczu mistrzowie globu prowadzili 22:21, a potem jeszcze 23:22. Zepsuta zagrywka i blok na Arturze Szalpuku sprawiły jednak, że w dogodniejszej sytuacji znaleźli się rywale. Polacy bronili się jeszcze jakiś czas, ale po drugiej stronie siatki rozkręcał się na dobre Agustin Loser. Seta zakończył asem Jan Martinez Franchi.

Od początku drugiej odsłony w miejsce Szalpuka pojawił się Leon i wyraźnie poprawił on statystyki ekipy Heynena w ataku. Znacznie lepiej zaczął też funkcjonować w niej blok. Nie miała ona też większych problemów z przyjęciem, co pozwoliło Fabianowi Drzyzdze na urozmaiconą grę. Przewaga brązowych medalistów ME szybko rosła (12:7, 21:13) i szybko doprowadzili do remisu w całym spotkaniu.

Podobnie wyglądała kolejna partia. Tym razem kilka punktów zdobyli bezpośrednio z zagrywki - w tym elemencie błysnęli: Leon, Mateusz Bieniek i Drzyzga. Ten ostatni radził sobie w sobotę wyjątkowo dobrze także w bloku.

W ostatniej odsłonie rywalizacja była bardziej wyrównana. Co prawda biało-czerwoni prowadzili 8:5, ale po m.in. dwóch z rzędu blokach na Kochanowskich ich przewaga odeszła w zapomnienie. Nieco później zatrzymany został także dwa razy Leon, a w ekipie Mendeza najpierw brylował Loser, a następnie wprowadzony dopiero w tej partii Luciano Palonsky. Po stronie Polaków nie zawodził wówczas jedynie Bartosz Kwolek.

Po zepsutym serwisie Kurka Argentyńczycy prowadzili 20:18, a po dotknięciu siatki przez biało-czerwonych 21:19. Najbardziej wartościowy zawodnik MŚ 2018 zrehabilitował się dobrym atakiem, którym obronił piłkę setową dla rywali. Wówczas intuicją popisał się Heynen - wprowadził Szalpuka, po którego dwóch zagrywkach Leon skończył kontry i zapewnił w ten sposób wygraną swojej drużynie

Puchar Świata zaczął się zaraz po mistrzostwach Europy, udział w których biało-czerwoni zakończyli w sobotę zdobyciem brązowego medalu. W pierwszych spotkaniach PŚ w składzie mistrzów świata grali więc niemal wyłącznie zawodnicy, którzy nie uczestniczyli w czempionacie Starego Kontynentu. Jedynie w drugiej części meczu z gospodarzami na boisku pojawiali się Artur Szalpuk i Jakub Kochanowski, którzy sporadycznie grali na Euro.

W swoim piątym spotkaniu Polacy zagrają z Włochami. Początek meczu w sobotę o godzinie 5:30.

>>> Sprawdź sytuację polskich siatkarzy po meczu z Argentyną [TABELA]

Polska - Argentyna 3:1 (27:29, 25:17, 25:18, 26:24)

Wyjściowe składy:

Polska: Muzaj, Drzyzga, Zatorski, Kochanowski, Kwolek, Szalpuk

Argentyna: Ramos, Sanchez, Martinez, Lima, Palacios, Danani

Tak relacjonowaliśmy spotkanie na żywo:

4. SET

26:24 - Wilfredo daje nam wygraną w tym meczu! Kwolek uratował trudną piłkę, on także zasługuje na wyróżnienie. Mamy trzecie zwycięstwo w Pucharze Świata.

25:24 - Wychodzimy na prowadzenie, Wilfredo wykorzystuje dobre dogranie. Mamy piłkę meczową

17:18 - Leon zablokowany, ale piłka wychodzi na aut

16:18 - Palonski najpierw dobrze przyjmuje, a później popisuje się kolejnym niezłym atakiem

16:17 - Kwolek nie zawodzi

15:17 - Kurek zablokowany, mamy dwa punkty straty

15:16 - Palonski pewnie wykorzystuje drugą próbę ataku, przerwa. Zanosi się na to, że będą duże emocje w końcówce seta

3. SET

25:18 - Kończymy tego seta. Czwarty będzie tylko formalnością?

24:18 - Rywale jeszcze walczą

24:17 - Potężny atak Leona, piłka setowa dla nas

23:17 - Bieniek atakuje po bloku, wygrana w tym secie już blisko

22:16 - As serwisowy Sancheza, chwila dekoncentracji w ekipie Polaków

22:15 - Kurek nie kończy ataku, dobra kontra Argentyny

22:14 - Blok Kochanowskiego

21:14 - W prosty sposób tracimy punkt, złe przyjęcie i próba nonszalanckiego rozegrania

21:13 - Kochanowski atakuje po krótkim rozegraniu, bezbłędnie

20:13 - Sprytnym atakiem Martinez oszukał Kurka

20:12 - Drzyzga po siatce na zagrywce, jest punkt

19:12 - Złe przyjęcie, ale po chwili Kwolek dobrze blokuje

18:12 - Szybka i chaotyczna wymiana, Argentyna zdobywa punkt i przerywa serię biało-czerwonych

12:9 - Muzaj zablokowany

11:7 - Zepsuta zagrywka Argentyny. Jak na razie wygląda to bardzo podobnie do drugiego seta. I nie mamy nic przeciwko, by tak pozostało

21:14 - Leon nie zdołał zagrać blokiem

21:13 - Kochanowski kończy przechodzącą piłkę. Nie wydaje się, żeby cokolwiek mogło tu zabrać nam wygraną w drugim secie

20:13 - Przejście dołem przyjmującego Argentyny

19:13 - Ładne rozegranie, Kochanowski z krótkiej

18:12 - Prosty błąd rywali w rozegraniu

17:12 - Muzaj nie kończy ataku, ale Argentyńczycy w aut, bez bloku

16:12 - Nie przyjmujemy zagrywki, as serwisowy i trwonimy przewagę

16:10 - Tym razem skutecznie Kwolek, póki co wygląda na to, że zmierzamy po zwycięstwo w tym secie

15:10 - Dobry atak Bieńka

14:9 - Leon mocno, po skosie, trafia w boisko

13:9 - Błąd zagrywki

13:8 - Dobry atak Bieńka, mamy 13. punkt

12:7 - Przerwa dla rywali, mamy przewagę

11:7 - Leon kończy akcję potężnym atakiem

10:7 - Kwolek skutecznie atakuje po skosie, po chwili szczęśliwa akcja Argentyny, czujnie pod siatką zachował się rozgrywający

9:7 - Lima trafia Leona w głowę, ale szybko przeprasza

9:6 - Kapitalny blok Kochanowskiego

8:5 - Sanchez trafia w siatkę przy serwisie, pierwsza przerwa techniczna w tym secie

6:4 - Leon odważnie na zagrywce, było blisko, ale punkt dla Argentyny

6:3 - Teraz my mamy szczęście, dobrze obity blok, rywale nie zdążają z interwencją. Piłka zatańczyła na siatce

5:3 - Korzystamy na błędzie rywali, którzy psują zagrywkę

4:2 - Drzyzga gra blokiem, zatrzymuje Martineza

3:2 - Leon obija blok, ma pierwszy punkt w tym meczu

2:2 - Bieniek dobrze z krótkiej

1:1 - Sanchez psuje zagrywkę.

0:1 - Ależ szczęście Argentyńczyków. Bronią atak Muzaja, piłka trafia w boisko...

Na boisku pojawi się Wilfredo Leon.

1. SET

27:29 - Problemy w przyjęciu biało-czerwonych, Argentyna zdobywa punkt i wygrywa pierwszego seta.

27:28 - Bieniek zaryzykował na zagrywce, ale piłka trafia w aut.

22:22 - Niestety, znów popsuta zagrywka

22:21 - Kochanowski blokuje w idealnym momencie, wyczuł Ramosa na pojedynczym bloku

18:17 - Palacios w siatkę

17:17 - Dobra zagrywka Kochanowskiego, ale jeszcze lepsze przyjęcie i atak Palaciosa

17:16 - Tym razem punktujemy

16:16 - Wydawało się, że dobrze kiwnął Muzaj, ale sędziowie dopatrzyli się przewinienia - Polak wpadł w siatkę barkiem

16:15 - Ładny atak z krótkiej w wykonaniu Losera

16:14 - Kochanowski obija blok, jak na razie dobry występ naszego zawodnika

14:13 - As serwisowy Ramosa, ryzyko się opłaciło

14:12 - Kwolek dobrze w przyjęciu, Muzaj bez problemów trafia w boisko

11:9 - Punkt Szalpuka, utrzymujemy przewagę

10:9 - Z problemami, ale punkt dla Argentyny, Loser finalizuje akcję

10:8 - Tym razem mylą się Argentyńczycy, atak trafia w aut. Budujemy przewagę, rywale proszą o czas

9:8 - As serwisowy w wykonaniu Kochanowskiego

7:8 - Argentyńczycy znów na prowadzeniu, dobre przyjęcie, pierwsze tempo i punkt. Mamy przerwę techniczną

05.25 Hymny obu zespołów już za nami, za chwilę pierwsza piłka w tym meczu

05.20 - Już za dziesięć minut biało-czerwoni rozpoczną swój czwarty mecz w tej edycji Pucharu Świata w Japonii. Co tym razem pokażą Polacy? Przekonamy się już niedługo