PolskieRadio 24
Jakub Pogorzelski 19.11.2019

Polska - Słowenia. Lewandowski poprowadził kadrę do zwycięstwa

Reprezentacja Polski zakończyła eliminacje mistrzostw Europy. Na Stadionie Narodowym podopieczni Jerzego Brzęczka wygrali ze Słowenią 3:2. Najlepszy na boisku był Robert Lewandowski, a dla Łukasza Piszczka wtorkowy wieczór był pożegnaniem z kadrą.
  • Mecz Polska - Słowenia w el. Euro 2020 komentują Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski (Jedynka) - I połowa
  • Mecz Polska - Słowenia w el. Euro 2020 komentują Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski (Jedynka) - II połowa
  • Mecz Polska - Słowenia w el. Euro 2020 podsumowują Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski (Kronika Sportowa/Jedynka)
  • Jerzy Brzęczek: to było bardzo dobre widowisko (IAR)
  • Selekcjoner cieszy się z osiągniętych wyników (IAR)
  • Brzęczek: są elementy, nad którymi musimy pracować (IAR)
  • Jerzy Brzęczek o stanie murawy: to cud, że nikomu nic się nie stało (IAR)

Polacy fantastycznie zaczęli mecz. Piłkę do bramki już w trzeciej minucie skierował Sebastian Szymański, który dopadł do bezpańskiej piłki na skraju pola karnego. Było to jego pierwsze trafienie w seniorskiej kadrze. W bramkowej akcji kontuzji doznał Kamil Glik, którego zastąpił Artur Jędrzejczyk.

Gospodarze dążyli do szybkiego zdobycia drugiego gola, jednak ich nieskuteczność się zemściła. W 14. minucie Ilicić ograł w polu karnym Recę i wystawił piłkę Matavzowi, a ten pewnie wykończył akcję.  Dalsza część pierwszej połowy spotkania wyraźnie podcięła skrzydła naszym piłkarzom. W doliczonym czasie gry boisko opuścił Łukasz Piszczek, który po raz ostatni wystąpił w narodowej kadrze.

>>> El. Euro 2020. Wyjątkowa połówka meczu Polski ze Słowenią. Piszczek pożegnał się z kadrą

Po zmianie stron podopieczni Jerzego Brzęczka ruszyli z większym animuszem, a swój show rozpoczął Robert Lewandowski. Kapitan reprezentacji Polski w 54. minucie "związał" dryblingiem całą słoweńską obronę, po czym uderzył nie do obrony w kierunku dalszego rogu bramki. Wróciły koszmary z wcześniejszej fazy meczu - nasi rodacy nie dobili Słoweńców, którzy ponownie doprowadzili do remisu. Kombinacyjne rozegranie piłki w naszym polu karnym zakończył celnym uderzeniem Ilicić.

To jednak nie było końcem emocji. Lewandowski nadal pokazywał wielką chęć do gry i przekuł swoje pragnienia w rzeczywistość. W 81. minucie w wirtuozerski sposób utrzymał się przy piłce z lewej strony pola karnego, po czym dośrodkował na głowę Kamila Grosickiego. Skrzydłowy Hull City zgrał piłkę głową do Jacka Góralskiego, a ten zmusił Oblaka do wyciągnięcia piłki z siatki.

Polska – Słowenia 3:2 (1:1).

Bramki: dla Polski - Sebastian Szymański (3), Robert Lewandowski (54), Jacek Góralski (81); dla Słowenii - Tim Matavz (14), Josip Ilicic (61).

Żółte kartki: Polska – Arkadiusz Reca, Grzegorz Krychowiak, Tomasz Kędziora; Słowenia – Jasmin Kurtic.

Czerwona kartka: Jasmin Kurtic (Słowenia – 86., za drugą żółtą).

Sędzia: Daniel Siebert (Niemcy). Widzów 53 946.

Polska: Wojciech Szczęsny – Łukasz Piszczek (45+3. Tomasz Kędziora), Jan Bednarek, Kamil Glik (7. Artur Jędrzejczyk), Arkadiusz Reca – Sebastian Szymański (86. Kamil Jóźwiak), Jacek Góralski, Piotr Zieliński, Grzegorz Krychowiak, Kamil Grosicki – Robert Lewandowski.

Słowenia: Jan Oblak – Petar Stojanovic, Miha Blazic, Miha Mevlja, Jure Balkovec – Josip Ilicic, Rene Krhin, Jasmin Kurtic, Jaka Bijol (72. Miha Zajc), Benjamin Verbic (85. Rajko Rep) – Tim Matavz (89. Haris Vuckic).

El. Euro 2020: obiecujący napastnik, wielki obrońca. Reprezentacja żegna Piszczka

22:46

22.45 - Dziękujemy za spędzenie z nami tego wyjątkowego wieczoru. Reprezentacja Polski mimo straty dwóch goli potrafiła wygrać ze Słowenią.

22:44

90 + 5 minuta - KONIEC MECZU! Polska wygrywa ze Słowenią 3:2 po bramkach Sebastiana Szymańskiego, Roberta Lewandowskiego i Jacka Góralskiego.

22:42

90 + 4 minuta - Krychowiak podjął złą decyzję w ataku, oddając niecelny strzał zza pola karnego.

22:41

90 + 3 minuta - Zieliński niecelnie uderzył piłkę ze skraju pola karnego.

22:38

90 minuta - Jóźwiak za szybko ruszył do piłki i został złapany na spalonym. Sędzia dolicza pięć minut. Vuckić zmienił Matavza.

22:36

88 minuta - Na trybunach odśpiewano hymn. Oby Polacy tym razem utrzymali pełną koncentrację do ostatniego gwizdka.

22:34

86 minuta - Czerwona kartka pokazaka Kurticiowi za atak na Jacka Góralskiego. Rep zmienia Verbicia.

22:34

84 minuta - Schodzi z boiska kontuzjowany Sebastian Szymański, strzelec pierwszej bramki. Zastąpi go Kamil Jóźwiak.

22:29

81 minuta - Robert Lewandowski znów zachował się jak profesor, utrzymując się przy piłce mimo asysty rywali. Świetnie dośrodkował Grosickiemu, ten zgrał głową w środek pola karnego, a akcję wykończył były pomocnik Jagiellonii, 3:2!

22:28

81 minuta - 3:2, Jacek Góralski!

22:27

79 minuta - Groźnie uderzył Grosicki, jednak wcześniej Lewandowski był na spalonym.

22:25

78 minuta - Prostopadłe podanie Krychowiaka do Kędziory za mocne, pewnie przechwycił je Oblak.

22:23

76 minuta - Dwa sytuacyjne uderzenia Krychowiaka, oba powstrzymane przez obrońców.

22:23

75 minuta - Strzał Kurticia zablokowany. Oba zespoły mają problem z utrzymaniem równowagi na źle przygotowanej murawie.

22:20

72 minuta - Kontratak Słowenii po stracie Krychowiaka. Akcja zakończona strzałem Verbicia nad poprzeczką. Z boiska schodzi Bijol, w jego miejsce Zajc.

22:13

66 minuta - Polacy chcą przejąć inicjatywę.

22:09

61 minuta - Verbić, Matavz, Ilicić. Świetnie rozegrana piłka na małej przestrzeni zakończona celnym strzałem tego ostatniego. 2:2.

22:08

61 minuta - Chwila nieuwagi i jest remis.

22:07

60 minuta - Ależ czas reprezentacji Polski! Po świetnie rozegranej akcji niecelnie uderzył Zieliński.

22:07

59 minuta - Kolejne dobre ofensywne wejście Arkadiusza Recy, jednak podanie w środek niedokładne.

22:04

57 minuta - Kapitalna interwencja Oblaka po strzale Piotra Zielińskiego. Piłkarz Napoli zmarnował stuprocentową szansę na podwyższenie wyniku.

22:03

54 minuta - Znakomita indywidualna akcja gwiazdy Bayernu! Związał dryblingiem całą słoweńską obronę, mijając rywali jak tyczki na treningu, 2:1 dla Polski! Prowadź, Kapitanie!

22:02

54 minuta - Robert Lewandowski i wszystko jasne!

21:59

51 minuta - Udany rajd Verbicia, którego strzał pewnie obronił Szczęsny.

21:58

50 minuta - Oblak świetnie radzi sobie z groźnymi strzałami Polaków po dograniu z rożnego.

21:57

49 minuta - Odważny rajd Recy, jednak wrzutka zablokowana.

21:53

46 minuta - Czas na drugą połowę, oby lepszą w wykonaniu polskiej reprezentacji.

21:36

45 + 5 minuta - Złe dośrodkowanie Ilicicia z rzutu wolnego. Sędzia kończy pierwszą połowę.

21:32

45 + 2 minuta - Cały Stadion Narodowy wstaje z miejsc. Boisko opuszcza Łukasz Piszczek. Reprezentanci Polski i Słowenii ustawili szpaler piłkarzowi Borussii Dortmund, którego zmienił Tomasz Kędziora.

21:31

45 + 1 minuta - Ładna, kombinacyjna akcja reprezentacja Polski zakończona niecelnym strzałem Szymańskiego.

21:29

44 minuta - Słoweńcy coraz pewniej czują się na Narodowym. Jerzy Brzęczek na pewno nie będzie zadowolony z gry Polaków.

21:23

38 minuta - Nieporozumienie w polskim zespole starał się wykorzystać Bijol, jednak oddał niecelny strzał.

21:20

35 minuta - Groźny strzał głową Lewandowskiego po dograniu z rzutu rożnego. Pewnie łapie piłkę Oblak.

21:19

34 minuta - Przez wymuszoną zmianę na początku meczu, Łukasz Piszczek spędzi na murawie więcej czasu niż zakładano.

21:17

32 minuta - Reca minął się z piłką i ratował sytuację faulem taktycznym. Żółta kartka dla polskiego obrońcy.

21:16

31 minuta - Słoweńcy szukają w polu karnym Matavza. Polskiej reprezentacji od kilkunastu minut brakuje pewności siebie w stosowaniu pressingu.

21:13

28 minuta - Indywidualny rajd Grosickiego zakończony bardzo nieudanym strzałem.

21:12

27 minuta - Kurtić niecelnie strzela z dystansu. Nie do takich uderzeń przyzwyczaił w Serie A.

21:09

24 minuta - Prostopadłe podanie Ilicicia świetnie rozczytał Wojciech Szczęsny.

21:08

23 minuta - Dobra akcja Polaków lewą flanką, po dobrej akcji Grosickiego i Recy mamy rzut rożny.

21:05

20 minuta - Po wymianie ciosów oba zespoły grają z większym spokojem.

21:00

14 minuta - Ilicić dostał piłkę w polu karnym, znakomicie przyjął piłkę i zmylił Recę, po czym wystawił piłkę do Tima Matavza. 1:1.

20:59

14 minuta - Remis.

20:57

12 minuta - Świetnie zaczął mecz były pomocnik Legii.

20:56

10 minuta - Kolejna kontra, Szymański szukał w polu karnym Lewandowskiego, goście wybijają w aut.

20:55

9 minuta - Świetna akcja Polaków! Zieliński świetnym przyjęciem piłki zgubił obrońcę, potem piłka trafiła na lewe skrzydło do Grosickiego. Ten dograł w pole karne, ale nastrzelony piłką pomocnik Napoli nie zdobył bramki.

20:52

7 minuta - Niestety, Glik nie wróci już do gry. Zmienia go Artur Jędrzejczyk.

20:51

6 minuta - Kamil Glik po starciu ze słoweńskim bramkarzem opuszcza boisko, za chwilę przekonamy się, czy będzie w stanie kontynuować grę.

20:49

3 minuta - Sebastian Szymański mówi: dobry wieczór, Stadionie Narodowy! Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Zielińskiego Oblak wybił piłkę na skraj pola karnego. Tam czekał już Szymański, który oddał fantastyczny strzał lewą nogą, 1:0!

20:48

3 minuta - GOL!

20:48

2 minuta - Pierwsza szansa reprezentacji Polski, po dośrodkowaniu Szymańskiego z rzutu wolnego piłka wychodzi na rzut rożny.

20:46

1 minuta - Mocno zaatakowany Jacek Góralski, żółtą kartkę obejrzał Kurtić.

20:45

20.45 - Gramy!

20:42

20.42 -

20:39

20.40 - Prezes PZPN Zbigniew Boniek wręczył pamiątkową koszulkę Łukaszowi Piszczkowi. Za chwilę hymny obu państw.

20:37

20.35 - Już tylko dziesięć minut do rozpoczęcia meczu. W internecie pojawia się coraz więcej negatywnych opinii na temat stanu murawy.

20:32

20.32 -

20:29

20.30 -

20:26

20.25 - Na meczu jest między innymi kontuzjowany Łukasz Fabiański.

20:24

20.20 - Łukasz Piszczek ma zostać zmieniony po pół godzinie gry. Według słów Jerzego Brzęczka, zastąpi go Tomasz Kędziora.

20:13

20.10 - Dobry wieczór! Zapraszamy na relację z meczu Polska - Słowenia, którym nasi reprezentanci zakończą bardzo udane eliminacje do Euro 2020. Wydarzeniem wieczoru jest pożegnanie z kadrą Łukasza Piszczka, który zagra dziś w biało-czerwonej koszulce po raz ostatni.