PolskieRadio 24
Mateusz Brożyna 13.08.2020

Liga Mistrzów: RB Lipsk - Atletico. Kopciuszek, który nie bywał na salonach zagra z PSG o finał

Na Estadio Jose Alvalade w Lizbonie RB Lipsk pokonał Atletico Madryt 2:1 w meczu, którego stawką był półfinał Ligi Mistrzów. Niemiecka drużyna o finał powalczy z Paris Saint-Germain. Mistrzowie Francji pokonali w środę Atalantę Bergamo 2:1.

Awans RB Lipsk to niespodzianka. Historia napisała się na naszych oczach. Kopciuszek, który nie bywał dotąd na piłkarskich salonach zagra o finał Ligi Mistrzów. To jest wielka sprawa dla trenera i jego piłkarzy, którzy reprezentują klub, który powstał 11 lat temu.

Choć w pierwszej połowie bramek zabrakło, to spotkanie od początku mogło się podobać. Aktywniejszą stroną byli piłkarze z Lipska, ale ich wysiłki efekt przyniosły dopiero po przerwie. W 51. minucie prowadzenie dał im Daniel Olmo, który uderzeniem głową wykorzystał dośrodkowanie Marcela Sabitzera.

W 71. minucie Atletico zdołało wyrównać. Chwilę wcześniej w polu karnym sfaulowany został Joao Felix i sam poszkodowany wykorzystał "jedenastkę".

Bohaterem niemieckiej drużyny okazał się rezerwowy Tyler Adams. 21-letni Amerykanin w 88. minucie zdecydował się na uderzenie tuż zza pola karnego. Piłka odbiła się jeszcze od obrońcy Atletico i wpadła do siatki.

- Jesteśmy niesamowicie podekscytowani. Wiemy, że PSG to silna drużyna, pełna świetnych piłkarzy. Teraz najważniejsze to odpowiednia regeneracja i opracowanie planu na mecz. Jesteśmy pewni siebie, co było dziś widać - podkreślił Adams.

RB Lipsk to klub z zaledwie 11-letnią historią. W Lidze Mistrzów gra po raz drugi, ale pierwszy raz w fazie pucharowej. W 1/8 finału "Czerwone Byki" (przydomek od nazwy właściciela, producenta napoju energetycznego) wyeliminowały Tottenham Hotspur. W pokonaniu Atletico drużynie nie przeszkodził brak Timo Wernera. W czerwcu drugi strzelec Bundesligi został sprzedany do Chelsea Londyn.

- W pierwszej połowie nie stworzyliśmy sobie wielu okazji, ale za to dobrze broniliśmy. Grając z Atletico nie możesz liczyć, że będziesz miał wiele szans na gola. Udało nam się jednak osiągnąć cel - powiedział trener zwycięskiej ekipy Julian Nagelsmann.

RB Lipsk jest 32. drużyną, która dotarła do półfinału Ligi Mistrzów.

Od blisko dziewięciu lat trenerem Atetico jest Diego Simeone. Do tej pory z fazy pucharowej Ligi Mistrzów jego zespół odpadał tylko z ekipami, które... w składzie miały Cristiano Ronaldo. Pięć razy lepszy okazywał się Real Madryt i raz Juventus Turyn.

RB Lipsk - Atletico Madryt 2:1 (0:0).

Bramki: dla RB Lipsk - Daniel Olmo (50), Tyler Adams (88); dla Atletico - Joao Felix (71-karny).

Sędzia: Szymon Marciniak (Polska).

W piątek FC Barcelona zagra z Bayernem Monachium, a w sobotę Manchester City z Olympique Lyon.

W związku z pandemią koronawirusa oraz wynikającymi z niej opóźnieniami w rozgrywkach od 1/4 finału LM wszystkie zespoły rywalizują w stolicy Portugalii i rozgrywają tylko jedno spotkanie, a nie mecz i rewanż, jak dotychczas.

Liga Mistrzów: Bayern - Barcelona. Messi i Lewandowski pokażą potencjał? "Nie wykazują oznak upływu czasu"

Z powodu pandemii zmieniono formułę rozgrywek. Ćwierćfinały, półfinały i finał rozgrywane są w Lizbonie. O awansie do następnej rundy decyduje tylko jeden mecz.

Finał Ligi Mistrzów odbędzie się 23 sierpnia o godz. 21 na Estadio da Luz w Lizbonie.