Paweł Majewski 28.09.2020

La Liga: w Barcelonie idzie ku dobremu? Świetna inauguracja pod wodzą Koemana, nastolatek bohaterem

Piłkarze FC Barcelony, w debiucie Ronalda Koemana w roli ich trenera, pewnie pokonali na Camp Nou Villarreal 4:0 w 3. kolejce La Ligi. Dla Katalończyków był to pierwszy mecz w nowym sezonie hiszpańskiej ekstraklasy. Jeden z goli zdobył Argentyńczyk Lionel Messi, który latem chciał opuścić klub.
  • Atmosfera wokół "Dumy Katalonii" nie było ostatnio najlepsza
  • Pierwszy mecz w nowym sezonie był jednak bardzo udany w wykonaniu "Blaugrany"
  • W trzeciej kolejce świetnie spisało się też Atletico, w którego barwach już błyszczy Luis Suarez
La Liga: Real Madryt wyszarpał wygraną. Zinedine Zidane świętuje "setkę"

O Messim i jego przepychankach z władzami "Dumy Katalonii" głośno było niemal przez całą przerwę między sezonami, ale w pierwszym meczu nowego sezonu Argentyńczyk pozostał w cieniu Ansu Fatiego.

Nastoletni bohater

17-latek, który zdążył już zadebiutować i zdobyć gola w hiszpańskiej drużynie narodowej, w niedzielę był głównym architektem sukcesu Barcelony w spotkaniu z niepokonanym do tej pory Villarrealem.

Po 20 minutach miał już na koncie dwie bramki, później skutecznie wymusił - zdaniem hiszpańskich mediów i komentatorów - rzut karny, którego na gola - numer 445. w La Liga - zamienił Messi.

"Rewolucja Barcelony to Ansu Fati" - napisał dziennik "As", a "Marca" dodała: "Barcelona według Ansu. Młody skrzydłowy poprowadził zespół do zwycięstwa".

Zadowolenia z udanego rozpoczęcia sezonu nie krył Sergio Busquets.

- Na pewno zostawiliśmy po sobie dobre wrażenie. Zwłaszcza w pierwszej połowie spisaliśmy się na miarę oczekiwań. Nasi atakujący byli bardzo mobilni, z łatwością kreowali podbramkowe sytuacje. Po przerwie obniżyliśmy intensywność gry, skupiliśmy się głównie na tym, by zachować czyste konto. Myślę, że to był obiecujący początek - powiedział po końcowym gwizdku sędziego Busquets.

Mało wzmocnień, sporo osłabień

W przerwie między sezonami z "Barcą" - nieraz w burzliwych okolicznościach - rozstało się kilku ważnych zawodników: Urugwajczyk Luis Suarez, Chorwat Ivan Rakitić, Chilijczyk Arturo Vidal, Portugalczyk Nelson Semedo czy Brazylijczyk Arthur. Żadnych poważnych wzmocnień składu nie było, nie licząc Bośniaka Miralema Pjanicia z Juventusu Turyn, który w niedzielę pojawił się na boisku w drugiej połowie, podobnie jak pozyskany z Bragi 20-letni Portugalczyk Trincao.

Suarez, którego pozbycie się przez władze Barcelony skrytykował Messi, trafił do mającego też duże aspiracje Atletico Madryt i występy w nowych barwach zaczął z wysokiego "c". Urugwajczyk potrzebował kwadransa, by zdobyć pierwszego gola, a w sumie zdobył dwie bramki i zaliczył asystę w wygranym przez stołeczny zespół meczu z Granadą 6:1. Grał przez... 20 minut.

Suarez już błyszczy, Atletico gromi

Atletico, podobnie jak Barcelona i Sevilla, ze względu na krótszą przerwę letnią, dopiero teraz przystąpiło do zmagań w La Liga i nie dało żadnych szans walczącej równolegle o awans do fazy grupowej Ligi Europy Granadzie, która w rodzimej ekstraklasie wcześniej odniosła dwa zwycięstwa.

"Idealny debiut i dwa gole Suareza na Wanda Metropolitano" - napisała tuż po ostatnim gwizdku sędziego "Marca".

La Liga: dublet Suareza w debiucie. Atletico rozbiło Granadę

Urugwajski snajper zwrócił uwagę na przyjęcie przez nowych kolegów i atmosferę w drużynie.

- Przyjęto mnie w Atletico spektakularnie, atmosfera jest świetna, od początku doskonale się czuję w szatni, co ma przełożenie na boisko. Z debiutu jestem oczywiście zadowolony i mam nadzieję, że takich momentów będzie więcej, choć sezon jest długi i nie zawsze wszystko będzie się udawać - powiedział Suarez.

Pozostałe gole dla gospodarzy zdobyli Diego Costa, Angel Correa, Joao Felix i Marcos Llorente. Do tego Saul nie wykorzystał rzutu karnego. W końcówce autorem honorowego trafienia dla gości był Jorge Molina.

"Atletico w imponującym stylu rozpoczęło sezon, po którym sobie dużo obiecuje. Popis Felixa, dublet Suareza, bramka Costy i bardzo dobra postawa w defensywie rozbudziły apetyty" - podsumowała "Marca".

Kądzior zszedł w przerwie

W sobotę Real Madryt wygrał na wyjeździe z Betisem Sewilla 3:2. Broniący tytułu stołeczny zespół rozegrał drugi mecz w sezonie i odniósł pierwsze zwycięstwo. Zdecydował o tym gol z rzutu karnego obrońcy i kapitana Sergio Ramosa w 82. minucie.

Damian Kądzior, jedyny Polak w hiszpańskiej ekstraklasie, zagrał w pierwszej połowie spotkania Eibar z Athletic Bilbao. Jego zespół przegrał na własnym stadionie derby Kraju Basków 1:2.

Eibar z dorobkiem jednego punktu plasuje się na 15. pozycji. Zespół z Bilbao po pierwszej wygranej w sezonie jest 13.

Mimo porażek w tej kolejce tabelę z sześcioma punktami otwierają Betis i Granada.