Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Wiśniewska 28.01.2015

KE przyjmie Regionalny Program Operacyjny dla Mazowsza w pierwszej połowie lutego?

Komisja Europejska powinna przyjąć Regionalny Program Operacyjny dla Mazowsza na lata 2014-2020 w pierwszej połowie lutego - powiedział dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Mariusz Frankowski. Ok. 2 mld euro ma trafić m.in. na infrastrukturę czy innowacje.
Panorama WarszawyPanorama WarszawyWikipedia/CC/Lemarx

Frankowski powiedział, że samorząd woj. mazowieckiego formalnie zakończył negocjacje z Komisją Europejską w sprawie Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) na lata 2014-2020. Przypomniał, że Mazowsze jest w grupie dziewięciu województw, których programy nie zostały jeszcze zaakceptowane.
- Jesteśmy zadowoleni, że udało się nam zakończyć negocjacje z Komisją Europejską. Najwięcej wątpliwości budziły kwestie dotyczące finansowania infrastruktury drogowej i kolejowej z pieniędzy unijnych. Chcieliśmy, aby więcej funduszy przeznaczono na inwestycje drogowe. Ostatecznie ustaliliśmy, że 367 mln euro trafi na przedsięwzięcia infrastrukturalne, z czego 63 proc. na projekty drogowe, a 37 proc. - na kolejowe. W stosunku do tego, co proponowaliśmy pierwotnie Komisji, środki na infrastrukturę zmniejszyły się o 60 mln euro - podkreślił.
Dyrektor spodziewa się, że na wiosnę 2015 r. możliwe będą pierwsze nabory wniosków o dofinansowanie UE z RPO.
Ponad 2 mld euro z RPO oraz ok. 1,7 mld euro z programów krajowych
Na lata 2014-2020 Mazowsze otrzyma ponad 2 mld euro z RPO oraz ok. 1,7 mld euro - z programów krajowych, w tym m.in. Inteligentny Rozwój, Infrastruktura i Środowisko, Polska Cyfrowa oraz Wiedza, Edukacja, Rozwój.
Z kwoty ponad 2 mld euro ok. 20 proc. pieniędzy ma być przeznaczonych na infrastrukturę, 60 proc. - na badania, rozwój, innowacyjność, przedsiębiorczość, efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii. Część środków ma też trafić na walkę z ubóstwem, wsparcie szkół zawodowych czy dostosowanie kwalifikacji młodych do rynku pracy.
Obok RPO ważnym dokumentem dla Mazowsza jest podpisany pod koniec listopada ub.r. Kontrakt Terytorialny, który przewiduje m.in. budowę 11 stacji metra, obwodnicy śródmiejskiej, nowych odcinków sieci tramwajowych. Projekty zawarte w dokumencie szacuje się na ponad 49 mld zł.

PAP, awi

/