Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Wiśniewska 25.03.2015

Fundusze unijne: komunalna ekospalarnia może powstać na terenie Azotów

Planowany w Tarnowie zakład termicznego przekształcania odpadów komunalnych mógłby powstać na terenie tarnowskich Azotów. Lokalizację taką wskazano w studium wykonalności dla zintegrowanego projektu dotyczącego gospodarki odpadami i energetyki.

Dokument opracowany na zlecenie Grupy Azoty przez firmę Ramboll Polska został już przekazany prezydentowi miasta Romanowi Ciepieli.
- Projekt ten wykorzystuje naturalną synergię pomiędzy przemysłem i infrastrukturą energetyczną oraz gospodarką odpadami w Tarnowie a także pozwoli na rozwiązanie szeregu problemów gminy Tarnów i stworzy bodziec do rozwoju regionu - ocenił w środę wiceprezes Grupy Azoty S.A. Witold Szczypiński.
Duże korzyści dla Tarnowa
Według dokumentu zlokalizowanie tzw. ekospalarni na terenie tarnowskich Azotów i podłączenie jej do istniejących systemów ciepłowniczych należących do spółki i miejskiej elektrociepłowni przyniesie duże korzyści dla Tarnowa i okolicznych gmin uczestniczących w przedsięwzięciu.
Jak wyjaśnił rzecznik spółki Grzegorz Kulik, dokument ma charakter wstępny i nie przesądza, czy Azoty chciałyby się zaangażować finansowo w przedsięwzięcie. Według niego jedną z form udziału w nim mogłoby być wniesienie aportem gruntów, na których miałaby stanąć spalarnia.
Budowa zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych należy do najważniejszych i najdroższych inwestycji przygotowywanych przez Tarnów do współfinansowania ze środków unijnych w ramach nowej perspektywy budżetowej 2014-2020.
Osiągnięcie polskich i europejskich standardów
Przedsięwzięcie ma pozwolić na osiągnięcie polskich i europejskich standardów oraz norm ochrony środowiska dotyczących gospodarki odpadami komunalnymi. Spalarnia znacząco poprawi stan środowiska oraz pozwoli w sposób kompleksowy rozwiązać problem składowania odpadów w regionie tarnowskim.

PAP, awi

/