Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Wiśniewska 29.04.2015

Dwie instytucje będą odpowiadały za unijny program Polska Wschodnia

Dwie instytucje - PARP i Centrum Unijnych Projektów Transportowych - będą odpowiadały za wybór projektów i zawieranie umów na dofinansowanie unijne z programu Polska Wschodnia na lata 2014-2020. 2 mld euro ma z niego trafić m.in. na rozwój start-upów i innowacje.
EuroEuroPixabay.com

We wtorek Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju podpisało porozumienie w sprawie realizacji unijnego programu Polska Wschodnia na lata 2014-2020.
Wtorkowe porozumienie określa zasady współpracy między resortem infrastruktury i rozwoju (instytucją zarządzającą) a instytucjami pośredniczącymi przy realizacji programu, czyli Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
Zadania instytucji pośredniczących
Jak podkreśliło MIR, do zadań instytucji pośredniczących należeć będzie przede wszystkim wybór projektów, które zostaną objęte unijnym wsparciem, zawieranie umów o dofinansowanie UE czy weryfikacja, zatwierdzanie i ewidencjonowanie wniosków o płatność.
Polska Wschodnia to program współfinansowany z funduszy europejskich przeznaczony dla pięciu województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Cały jego budżet sięga 2 mld euro z polityki spójności, czyli ponad 8 mld zł. Pieniądze z programu będą przeznaczane m.in. na powstawanie i rozwój start-upów, tworzenie innowacyjnych produktów i usług, ekspansję zagraniczną firm i wzornictwo przemysłowe. Na dofinansowanie UE mogą liczyć też inwestycje infrastrukturalne zwiększające dostępność terytorialną makroregionu.

PAP, awi