Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Wiśniewska 11.05.2015

Mysłowice, Jaworzno i Sosnowiec sięgają razem po fundusze unijne

Samorządy Mysłowic, Jaworzna i Sosnowca (Śląskie) przygotowały dokumentację pod kątem przyszłej rewitalizacji siedmiu zdegradowanych terenów poprzemysłowych na ich terenie. Miasta chcą realizować te projekty np. przy wsparciu nowych środków unijnych.

W przypadku Mysłowic chodzi przede wszystkim o zagospodarowanie ok. 70 hektarów terenu dawnej kopalni Mysłowice w ścisłym centrum miasta. Jaworzno chce m.in. zagospodarować hałdę w pobliżu swej południowej obwodnicy. Władzom Sosnowca zależy np. na dalszym rozwoju terenów dawnej kopalni Niwka-Modrzejów, gdzie działa Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny.

Podczas poniedziałkowej konferencji w tej sprawie prezydent Mysłowic Edward Lasok mówił, że pomysłodawczynią wspólnego projektu trzech miast była na początku 2013 r. ówczesna minister rozwoju regionalnego, a obecna europejska komisarz ds. wspólnego rynku, przemysłu i przedsiębiorczości Elżbieta Bieńkowska. Sama Bieńkowska wyraziła nadzieję, że po przygotowaniu dokumentów nastąpi drugi krok.

- Pokazywałam wtedy i teraz to samo mogę powiedzieć, że możliwości są, że nie ma co płakać, że nie ma pieniędzy - albo raczej nie ma pomysłów, albo się czasami nie chce, albo druga strona nie chce rozmawiać. W stosunku do tego problemu, czy do szansy, którą są te tereny, zrobione prace to etap początkowy. Mam nadzieję, że ten obszar zostanie udostępniony nie tylko przedsiębiorcom, ale i mieszkańcom; że za kilka lat będziemy zadowoleni już nie wyłącznie z tego, że mamy dokumentację, ale że zaczęliśmy coś bardzo konkretnego robić - podkreśliła komisarz.

Preferowane będą projekty ponadlokalne

Zgodnie z wytycznymi resortu rozwoju w najbliższych latach preferowane będą projekty ponadlokalne - rozwiązujące problemy wykraczające poza jedno miasto, poprzez działania szersze niż pojedyncze, punktowe inwestycje.

Aby sprawniej działać w tych warunkach, Mysłowice, Jaworzno i Sosnowiec zawarły w kwietniu ub. roku umowę partnerstwa ws. wspólnej strategii rozwoju gospodarczego w oparciu o posiadane tereny poprzemysłowe. Liderem porozumienia zostały Mysłowice, gdzie skala planowanych działań ma być największa.

Unijne dofinansowanie na dokumentację

Miasta dostały unijne dofinansowanie na dokumentację pod kątem przyszłej rewitalizacji siedmiu terenów zdegradowanych. Objęła ona: badania geologiczne, geotechniczne i ocenę stopnia zanieczyszczenia - pod kątem zagospodarowania wytypowanych gruntów, ekspertyzy stanu technicznego obiektów, strategię zagospodarowania - wraz z analizą społeczną oraz ekspertyzy ws. pozyskania prawa własności gruntów (przede wszystkim należących do Skarbu Państwa).

Koszt tych wszystkich zadań sięgnął 1,2 mln zł (w tym ok. 1 mln zł z UE). Dokumentacja da miastom możliwość ubiegania się o unijne środki na projekty rewitalizacyjne z funduszy UE na lata 2014-2020. Ich przedstawiciele sygnalizują jednak, że korzystniejsza może okazać się np. rewitalizacja w oparciu o środki własne - wobec obostrzeń związanych z późniejszym wykorzystaniem gruntów zagospodarowanych w oparciu o środki UE.

PAP, awi