Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 15.05.2015

Mniejsze bezrobocie na Warmii i Mazurach wśród młodych. Pomagają fundusze unijne

Regionem o jednej z najwyższych stóp bezrobocia w Polsce jest województwo warmińsko-mazurskie. Bez zatrudnienia pozostaje prawie 19 procent osób. Najwięcej w wieku od 25 do 34 lat.
Posłuchaj
  • O wsparcie bezrobotnych na Warmii i Mazurach mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: Zdzisław Szczepkowski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie /Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Chociaż sytuacja się poprawia, co potwierdza Zdzisław Szczepkowski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie.

- Ani Polska, ani województwo nie ma się czego wstydzić w skali Europy. Jak popatrzymy na to, co się dzieje w Portugalii, Hiszpanii, Grecji czy we Włoszech, gdzie bezrobocie wśród młodych jest zatrważające, to u nas jest relatywnie dobrze. Choć to nie znaczy, że jest bardzo dobrze – mówi Zdzisław Szczepkowski. – Młodzież zawsze była objęta przez Urzędy Pracy pewnego rodzaju systemem preferencji czy pierwszeństwa. Na naszym trudnym rynku, z roku na rok, obserwujemy zmniejszanie się liczby osób bezrobotnych w wieku 18 – 25 lat – dodaje.

Staże dla młodych ludzi

Oznacza to, że część młodych osób wyjechała, ale część znalazła pracę.

- Dobrym działaniem są staże dla młodych ludzi. W województwie jest ich organizowanych ok. 16 tys. i są one efektywne. 60 proc. stażystów znajduje po nich pracę – mówi gość radiowej Jedynki.

Na spadki bezrobocia, dodaje Zdzisław Szczepkowski, nakłada się także demografia.

- Nasze województwo jest w miarę prężne demograficznie. Stopa bezrobocia wynosi ok. 16 proc., a była powyżej 30 proc. Jeżeli chodzi o młodzież, to robimy naprawdę dużo zarówno w województwie, jak i w całym kraju – podkreśla Zdzisław Szczepkowski.

Program finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego

W województwie będzie realizowany program skierowany do młodzieży, która ani nie pracuje, ani się nie uczy. Działania te będą finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, pilotowanego w całości przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Dofinansowanie szkolenia kadr przedsiębiorców

Znowelizowana ustawa o promocji zatrudnienia wprowadziła możliwość dofinansowania szkolenia kadr przedsiębiorców z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

W tym roku jeszcze mogą z tego korzystać tylko osoby powyżej 45. roku życia. Ale od przyszłego - już wszyscy.

Średnia praca w sektorze przedsiębiorstw w Polsce wynosi ponad 4200 zł, a w woj. warmińsko-mazurskim jest to 3300 zł.

Aleksandra Tycner, awi