Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 14.07.2015

Coraz efektywniejsza ochrona środowiska za fundusze unijne

Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz samorządy z nimi współpracujące, coraz efektywniej wykorzystują unijne fundusze. Tak jest między innymi w Zachodniopomorskiem.
Posłuchaj
  • O coraz efektywniejszym wykorzystywaniu funduszy unijnych mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: Jacek Chrzanowski, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Szczecinie /Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

W  minionym rozdaniu funduszy europejskich priorytetem była gospodarka wodno-ściekowa, teraz na lata 2014-2020 są to odnawialne źródła energii i poprawa jakości powietrza, podkreśla Jacek Chrzanowski, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Szczecinie.

- W tej chwili widać, że ten ciężar finansowania przesuwa się zdecydowanie w kierunku odnawialnych źródeł energii, poprawy efektywności energetycznej, ale również gospodarki odpadami. Tematyka związana z takimi programami jak Prosument, „KAWKA” jest bardzo interesująca nie tylko dla przedstawicieli władzy, samorządów, ale również dla osób fizycznych. Bardzo dobrze, że ludzie w tej chwili budują domy, instalując przy okazji pompy ciepła, czy też budują małe instalacje fotowoltaiczne, które powodują, że będą mieli swój prąd - mówi gość radiowej Jedynki.

Walka z zanieczyszczeniem powietrza

Duże kwoty były są i będą przeznaczane na ochronę powietrza, w ramach programu "KAWKA" .

- To Wojewódzkie Fundusze były inicjatorem i autorem tego programu. Pomysł powstał cztery lata temu, podsumowujemy dwie edycje „KAWKI”, które są imponujące, prawie 637 mln zł. Do tego dojdą jeszcze inne programy, z których korzystają beneficjenci w różnych województwach, czyli środki z Regionalnych Programów Operacyjnych, nasze środki statutowe, a my się angażujemy na poziomie prawie 3 mld zł rocznie w różne projekty inwestycyjne, a również proekologiczne. Coraz więcej pieniędzy idzie na poprawę jakości powietrza w różnych miejscach – mówi Jacek Chrzanowski.

"KAWKA" to nazwa ogólnopolskiego programu, w ramach którego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkich Funduszy można pozyskać środki na zastąpienie uciążliwych pieców i kotłowni węglowych,  urządzeniami obniżającymi emisję szkodliwych substancji.  

Programem objęte są miasta powyżej dziesięciu tysięcy mieszkańców, w których występuje przekroczenie stężeń szkodliwych związków w powietrzu.

Elżbieta Mamos, awi