Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Borys 11.09.2015

Producenci mleka muszą się konsolidować

Ponad 200 uczestników z kilkunastu krajów bierze udział w XIII Forum Spółdzielczości Mleczarskiej, które rozpoczęło się w czwartek w Augustowie.
Posłuchaj
  • Kryzys branży mleczarskiej i sytuacja na unijnym rynku po zniesieniu kwotowania - to najważniejsze tematy trwającego w Augustowie XIII Forum Spółdzielczości Mleczarskiej (Tomasz Marciniuk, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Są wśród nich przedstawiciele kilku europejskich państw, unijnych instytucji rolnych, międzynarodowych organizacji działających na rynku mleka, a także eksperci związani z branżą.

Tegoroczne forum odbywa się pod hasłem: Polska spółdzielczość mleczarska w Unii Europejskiej – szanse i zagrożenia.

Trudna sytuacja rynkowa

Branża zmaga się z nową sytuacją na rynku. Unia Europejska uwolniła kwoty mleczne, chłonny rynek rosyjski jest nadal zablokowany, a susza utrudnia produkcję. Producenci walczą o opłacalność swojej działalności. - Producenci inwestowali w modernizację produkcji, dokupili sprzęt najczęściej na kredyt. Dziś przychodzi spłacać raty. W związku z tym ten splot spadku ceny wpływa dość negatywnie na te gospodarstwa, do tego dochodzą jeszcze kary, które trzeba zapłacić – podkreśla prezes Polskiej Izby Mleka Poseł Edward Borawski

Pomogą pieniądze z UE

Z pomocą producentom mleka może przyjść nowa perspektywa unijna mówi Profesor Andrzej Babuchowski ze stałego przedstawicielstwa Polski przy Unii Europejskiej. - My mamy pewne wsparcie dla producentów mleka, oczywiście nie tych największych, ale do pierwszych trzydziestu krów, rolnik dostanie dopłatę w ranach płatności bezpośrednich. Mamy również część płatności powiązanych z produkcją. Czyli rolnik za wytwarzanie pewnych produktów będzie otrzymywał dopłaty – zapewnia gość.

Mówiąc o przyszłości branży kluczowym słowem jest konsolidacja. Edward Borawski uważa, że przykłady przedstawiane przez zachodnich prelegentów potwierdzają, że Polska ma jeszcze dużo do zrobienia.

Tomasz Marciniuk, abo