Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 04.01.2016

Rejestr pedofilów. Zagrożenia i korzyści

Rząd przyjął projekt ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. Zakłada on m.in. utworzenie rejestru osób skazanych za czyny seksualne wobec nieletnich, który będzie składał się z dwóch baz: rejestru z dostępem ograniczonym i rejestru publicznego, do którego dostęp będzie powszechny i bez ograniczeń.
Posłuchaj
  • Rejestr pedofilów. Zagrożenia i korzyści (Debata dnia/Jedynka)
Czytaj także

W rejestrze z dostępem ograniczonym będą gromadzone dane m.in. o: osobach prawomocnie skazanych za przestępstwa na tle seksualnym, osobach, którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne na podstawie amnestii i osobach, wobec których prawomocnie orzeczono środki zabezpieczające. Znajdą się tam dane pobierane z Krajowego Rejestru Karnego, takie m.in. jak: dane identyfikacyjne osoby, określenie organu wydającego orzeczenie (data wydania i uprawomocnienia), kwalifikacja prawna czynu, informacja o tym, że pokrzywdzonym był małoletni poniżej 15 lat, data rozpoczęcia i zakończenia wykonywania kary i miejsce jej odbywania. Poza tym w rejestrze znajdą się: m.in.: fotografia, wzrost i kolor oczu, miejsce zameldowania skazanego i faktyczny adres pobytu. Dane w tym rejestrze będą zamieszczane z urzędu jako następstwo prawomocnych orzeczeń. Prawo dostępu do rejestru ograniczonego będą miały m.in.: sądy, prokuratorzy, Policja, ABW, Służba Celna, CBA, organy administracji rządowej i samorządowej.

W rejestrze powszechnie dostępnym znajdą się informacje o sprawcach czynów zabronionych, którzy dopuścili się przestępstwa zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem na małoletnim poniżej 15. roku życia, oraz osób, które popełniły przestępstwo seksualne w warunkach recydywy. Rejestr ten będzie dostępny powszechnie (publikacja na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości). W projekcie zapisano też, że za bezprawne wydobycie informacji z rejestru niedostępnego publicznie grozi kara do 2 lat więzienia.

Czy rejestry mogą podnieść poziom bezpieczeństwa ofiar przestępstw na tle seksualnym, a może jest to zabieg marketingowy, obliczony na popularność?

***

Tytuł audycji: Debata dnia

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: prof. Monika Płatek (Wydział Prawa i Administracji UW), Marek Łukaszuk (dyr. Zespołu Prawa Karnego w Biurze RPO), Michał Więckiewicz (wiceprezes Fundacji "Stop Przedawnieniu")

Data emisji: 4.01.2016

Godzina emisji: 16.27

tj/mk