Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 22.06.2017

Ukraińcy na polskim rynku pracy - zagrożenie czy nadzieja

Jak zniesienie wiz dla Ukraińców może kształtować nasz rynek pracy? Eksperci szacują, że już jest na nim ok. 650 tysięcy obywateli Ukrainy, z których część może podjąć ryzyko pracy nielegalnej, ale znacznie lepiej płatnej, w krajach Europy Zachodniej.

Od 11 czerwca Ukraińcy mogą bez wiz, a jedynie z paszportem biometrycznym jeździć w celach turystycznych i biznesowych do Polski i innych krajów strefy Schengen. Na Ukrainie może to wzmocnić prozachodnie nastroje.

Jeremi Mordasewicz zwraca uwagę, że pracuje tylko co drugi Polak. Bezrobocie jest niewielki, ale istnieje ogromna rzesza ludzi biernych zawodowo, pobierających różne świadczenia. - Ukraińcy, którzy przyjeżdżają nie zwiększają nam liczby emerytów, tylko poprawiają niekorzystne proporcje pracujących i niepracujących - podkreśla ekspert. Powinniśmy, więc im być wręcz wdzięczni.

Magdalena Sweklej z MPiPS podkreśla, że na ewentualny odpływ pracowników z Ukrainy będzie miała wpływ przede wszystkim wysokość wynagrodzeń. W Polsce zarobki Ukraińców są pięciokrotnie wyższe niż w ich kraju. Jej zdaniem, nie dojdzie do masowej ucieczki Ukraińców z Polski do innych krajów. Zwłaszcza, że wizy turystyczne nie są podstawą do zatrudnienia.

Marek Lewandowski z "Solidarności" zapewnia, że związek nie jest przeciwny przyjazdowi Ukraińców. Wręcz odwrotnie, stara się zapewnić im takie same warunki pracy i płacy jak Polakom, a przede wszystkim, aby ich praca była legalna. - Największym problemem w Polsce staje się walka z nielegalnym zatrudnieniem - mówi związkowiec. Ukraińcy mogą zapisywać się do związków zawodowych.

Czy nawet niewielki odpływ ukraińskich pracowników będzie problemem dla naszej gospodarki? W jakiej mierze nasz rozwój gospodarczy zależy od cudzoziemców na naszym rynku pracy? Czym wzmocnić bliskość kulturową i językową, w dużej mierze decydującą o wyborze Polski przez ukraińskich pracowników? Zmianą jakich przepisów można zatrzymać ich w Polsce, tym bardziej, że inne państwa unijne nie kryją, że liczą na napływ ukraińskich gastarbeiterów? Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Magdalena Sweklej (zastępca dyrektora Departamentu Rynku Pracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej), Jeremi Mordasewicz (ekspert Konfederacja Lewiatan, członek rady Dialogu Społecznego), Marek Lewandowski (rzecznik Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność")

Data emisji: 22.06.2017

Godzina emisji: 17.26

ag/gs