Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 05.04.2018

Europa uzależnia się jeszcze bardziej od rosyjskiego gazu

Determinacja naszych wschodnich i zachodnich sąsiadów zmierzających do finalizacji projektu Nord Stream II jest niebywała. Inwestorzy mają już wszystkie, niezbędne pozwolenia i mogą przystąpić do budowy gazociągu.

Planowana przepustowość Nord Stream II to 55 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Łącznie z Nord Stream I daje to 110 mld metrów rocznie.

Andrzej Sikora, prezes ISE, zwraca uwagę, że zainteresowane w budowie Nord Stream II są przede wszystkim firmy z Niemiec, ale też Holandii, Wielkiej Brytanii. - To firmy z tych krajów są udziałowcem gazociągu i to są firmy, które lobbują za tym rozwiązaniem, przede wszystkim z powodów biznesowych - mówi.

Piotr Maciążek uważa, że od pewnego czasu w Unii Europejskiej zwycięża wizja partykularnych interesów ekonomicznych. - Solidarność jest przydatna jako slogan, czy jako projekt w momencie, w którym służy silnym. Interesy słabszych schodzą na dalszy plan - zauważa analityk. Jego zdaniem, Nord Stream II jest tego doskonałym przykładem.

Bartłomiej Sawicki podkreśla, że w ubiegłym roku Gazprom przesłał do Europy 200 miliardów metrów sześciennych gazu. - Widzimy więc, jakie byłoby uzależnienie Europy od jednego dostawcy i od jednej trasy przesyłu - mówi ekspert. Zwraca uwagę, że jest to sprzeczne z planami Unii, która zakłada dywersyfikację zarówno dostawców, jak i szlaków.

Kto zyska, a kto straci na wybudowaniu Nord Stream II? Dlaczego przeciwni temu projektowi są Stany Zjednoczone? Posłuchaj nagrania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: Piotr Maciążek (analityk rynku energetycznego, redaktor serwisu energetyka24.com), Bartłomiej Sawicki (dziennikarz serwisu biznesalert.pl), Andrzej Sikora (prezes Instytutu Studiów Energetycznych)

Data emisji: 5.04.2018

Godzina emisji: 17.24

ag