Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 06.06.2018

Badania przesiewowe, to możliwość szybszego wykrywania chorób

W środę 6 czerwca przed siedzibą Polskiego Radia w Warszawie można było skorzystać z bezpłatnego badania przesiewowego słuchu zorganizowanego w ramach Programu "Po pierwsze zdrowie". W Mobilnych Centrach Słuchu wysokiej klasy specjaliści z dziedziny laryngologii, audiologii i foniatrii przeprowadzali badanie ucha videootoskopem i udzielali bezpłatnych porad.

Program "Po pierwsze zdrowie" powstał z inicjatywy prof. Henryka Skarżyńskiego i jest realizowany przez Światowe Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, Instytut Narządów Zmysłów oraz Komitet Nauk Klinicznych Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Telewizją Polską oraz Polskim Radiem. Wśród realizatorów programu są wiodące w Polsce towarzystwa naukowe, instytuty, zespoły ekspertów i inne jednostki ochrony zdrowia.

Równolegle przed gmachem Telewizji Polskiej można było skorzystać z porad periodontologów, okulistów, laryngologów, audiologów, foniatrów, kardiologów, urologów, chirurgów, hematologów, psychiatrów oraz dietetyków. 

Badanie przesiewowe w medycynie to rodzaj strategicznego badania, które przeprowadza się wśród osób nie mających objawów choroby zmierzającego do jej wykrycia i wczesnego leczenia w celu zapobieżenia poważnym następstwom choroby w przyszłości.

Prof. Henryk Skarzyński zapowiada, że w tym roku mobilne Centra Słuchu odwiedzą 30 miast. - Celem programu "Po pierwsze zdrowie" jest kreowanie postaw prozdrowotnych - wyjaśnia.

Zaś prof. Iwona Grabska-Liberek zwraca uwagę, że leczenie choroby w zaawansowanym stadium jest trudniejsze, a także dużo kosztowniejsze. - Tańsze i lepsze są badania przesiewowe - mówi.

Jakich osób i w jakim wieku dotyczą badania przesiewowe? Kiedy można je zacząć, a kiedy można skończyć?

Kiedy rozpocznie się "Lato z radiem" jego trasie będą towarzyszyli lekarze wielu specjalności, którzy będą prowadzili badania przesiewowe. Posłuchaj nagrania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: prof. Iwona Grabska-Liberek (okulista, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego), prof. Henryk Skarżyński (otochirurg, specjalista z otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu)

Data emisji: 6.06.2018

Godzina emisji: 17.26

ag