Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 15.01.2019

Politolog: w polskim społeczeństwie jest niedobra atmosfera

- Jest w Polakach pewna skaza. Podchodzą do polityki w sposób emocjonalny, zaś emocje na bazie frustracji, a frustracje na bazie poczucia bezradności to czysta katastrofa - mówi politolog, prof. Kazimierz Kik. Jego zdaniem, nasza debata publiczna jest zmediatyzowana. Wybieramy tego, który wzbudza emocje, a nie tego, który trafia do rozumu.

W niedzielę wieczorem, podczas finału WOŚP w Gdańsku, prezydent tego miasta Paweł Adamowicz został śmiertelnie raniony nożem przez 27-letniego Stefana W., który wtargnął na scenę. Polska osłupiała. Pytania o to, jak mogło do tego dojść konkurują z dywagacjami o skutkach przepołowienia kraju politycznym konfliktem.

Prof. Henryk Domański zwraca uwagę, że to, co wydarzyło się w Gdańsku było całkowitym zaskoczeniem. - Takie zabójstwa osobistości z życia politycznego zdarzają się niezwykle rzadko - mówi socjolog. Negatywnie ocenia reakcję mediów i to wszystkich, a głównie przypisywanie tego wydarzenia od razu do partii politycznych. - W moim przekonaniu to jest bardziej dewastujące, jeżeli chodzi o oddziaływanie na napięcia społeczne - wyjaśnia. Choć przewiduje, że nie będzie to miało efektu długofalowego. Podkreśla, że obecnie polityk, to jest niemal zawód. Dlatego, żeby w tym zawodzie się utrzymać politycy utrzymują swego rodzaju lojalność wobec władz partii.

Prof. Kazimierz Kik zwraca uwagę, że w polskim społeczeństwie jest jakaś niedobra atmosfera. - To jest tragiczny refleks atmosfery, który wynika z braku wzajemnej tolerancji między głównymi siłami politycznymi - mówi politolog. Jego zdaniem, politycy i deputowani powinni kształtować kulturę polityczną, ale to co mówią przedstawiciele obu stron np. z sejmowej trybuny nie nadaje się - w jego ocenie - do publicznego prezentowania. A w telewizji widać rzeczy absolutnie niedopuszczalne

Czy morderstwo w Gdańsku było zabójstwem politycznym? Dlaczego Polacy powierzają swoje głosy politykom, którzy mają konfliktową postawę? Jak należy ocenić postawę mediów w debacie publicznej? Czy zabójstwo prezydenta Gdańska doprowadzi do zmian w zachowaniu Polaków? Posłuchaj całej debaty.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o języku nienawiści w debacie publicznej.   

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiała: Marek Mądrzejewski

Goście: prof. Henryk Domański (socjolog, Instytu Filozofii i Socjologii PAN), prof. Kazimierz Kik (politilog, Uniqwwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach)

Data emisji: 15.01.2019

Godzina emisji: 17.26

ag