Logo Polskiego Radia
Jedynka
Filip Ciszewski 02.06.2020

Ustawa wyborcza przyjęta przez Sejm. Poseł Lewicy: to jest dosyć dobre prawodawstwo

- Daje możliwość, żeby wybory odbyły się w sposób uczciwy, powszechny i równy - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia poseł Lewicy Beata Maciejewska, odnosząc się do przyjętej przez Sejm ustawy regulującej zasady wyboru Prezydenta RP. Senator PiS Włodzimierz Bernacki wyraził z kolei satysfakcję, że przyjęte przepisy nie faworyzują Rafała Trzaskowskiego. 
Posłuchaj
  • Sejm przyjął ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jak jej zapisy oceniają politycy? (Debata Jedynki)
Czytaj także

Sejm przyjął część senackich poprawek do ustawy dotyczącej wyborów prezydenckich. Przepisy umożliwiają głosowanie korespondencyjne, ale też w tradycyjnej formie. Wśród przyjętych przez posłów poprawek jest kilka zmian ułatwiających głosowanie Polakom za granicą, ułatwienia dla niepełnosprawnych takie jak nakładki w alfabecie Braille'a czy dostarczanie im pakietów wyborczych bezpośrednio, a nie do skrzynek pocztowych.

"Zabrakło kilku poprawek"

sejm free tt 663.jpg
Wybory prezydenckie w czasie epidemii. Sejm przyjął ostateczną wersję ustawy

- To dobrze, że w końcu udało nam się przegłosować tę ustawę, że jest jasność, na jakich zasadach odbędą się wybory - oceniła poseł Lewicy Beata Maciejewska. Wskazała, że zdaniem jej ugrupowania "to jest dosyć dobre prawodawstwo, aczkolwiek zabrakło tam kilku poprawek". - Nie mamy tej poprawki, która np. umożliwia zbieranie podpisów przez ePUAP, co wydaje się teraz bardzo ważne, w momencie, kiedy ciągle panuje pandemia - powiedziała.

- W tym kształcie ta ustawa jest dobra, ona daje możliwość tego, żeby te wybory odbyły się w sposób uczciwy, powszechny, równy - podsumowała, wskazując, że poprawki Senatu wiele zmieniły.

"Lex Trzaskowski"

- Ta nowelizacja kodeksu wyborczego jest w istocie stworzeniem ram prawnych dla przeprowadzenia zarówno kampanii wyborczej, jak i samych wyborów w poszanowaniu pewnych reguł i zasad - stwierdził senator PiS Włodzimierz Bernacki. Dodał, że cieszy się, że ustawa nie stała się "Lex Trzaskowski". - Czyli nie jest ustawą, która byłaby dostosowana tylko i wyłącznie pod to, aby PO czy KO mogła zgłosić swojego nowego kandydata - wyjaśnił.

Libicki1200.jpg
Jan Filip Libicki: po 6 sierpnia nie możemy mieć wakatu na urzędzie prezydenta

Senator zauważył, że "ogłoszenie wyborów będzie jednocześnie tak naprawdę zaproponowaniem czy ustaleniem pewnego określonego kalendarza wyborczego", co przełoży się na wzrost aktywności kampanijnej. 

W audycji komentowano też emocjonalne wystąpienie senator Lidii Staroń. Poruszono również temat sytuacji Domu Samotnej Matki na stołecznej Białołęce. Goście Jedynki odnieśli się także do wizyty Rafała Trzaskowskiego w Poznaniu i zakupów dziczyzny na tamtejszym targu oraz mówili o możliwym przebiegu kampanii wyborczej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Goście: Beata Maciejewska (Lewica), Włodzimierz Bernacki (PiS)

Data emisji: 02.06.2020

Godzina emisji: 18.11

fc