Logo Polskiego Radia
Jedynka
Paweł Kurek 27.07.2020

"Ideologiczna próba definicji płci". Wiceminister cyfryzacji o konwencji stambulskiej

Wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz i Wanda Nowicka, była wicemarszałek Sejmu, dyskutowali w Programie 1 Polskiego Radia o zamiarze wypowiedzenia przez polski rząd tzw. konwencji stambulskiej. 

EN Michał Wójcik 1200.jpg
Wójcik: nie ma zgody na przemoc wobec kobiet, ale konwencja stambulska dotyczy także ideologii

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował w poniedziałek (27 lipca), że złożył formalny wniosek o wypowiedzenie konwencji stambulskiej. Wniosek w tej sprawie został przekazany do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które posiada kompetencje do przygotowania wniosku o wypowiedzenie spornej umowy.

Prowadzący audycję Michał Rachoń zapytał swoich gości o spór, który toczy się wokół konwencji antyprzemocowej nazywanej stambulską.


Posłuchaj
26:05 PR1_MPLS 2020_07_27-18-11-28_for_media.mp3 Adam Andruszkiewicz: konwencja stambulska to nie tylko ochrona kobiet przed przemocą domową, ale również ideologiczna próba definicji płci (Debata Jedynki/Jedynka)

 

Warstwa ideologiczna

Adam Andruszkiewicz mówił, że Ministerstwo Sprawiedliwości chce wypowiedzenia umowy ze względu na jej "warstwę ideologiczną". - My oczywiście zgadzamy się, co do kwestii ochrony praw kobiet, ochrony przed przemocą, wspierania praw najsłabszych, i to realizujemy - zapewnił wiceminister cyfryzacji. Dodał, że w Polsce wspierane i chronione są kobiety czy dzieci.

Gość radiowej Jedynki podkreślił jednocześnie, że polskie prawo jest bardzo surowe w tej materii i się zaostrza. - Natomiast konwencja stambulska, to nie tylko ochrona kobiet przed przemocą domowa, ale również ideologiczna próba definicji płci - zauważył.

Andruszkiewicz tłumaczył, że "zakładanie, iż według jakiegoś światowego dokumentu płeć można uważać za wybór kulturalno-społeczny, bije bardzo mocno w rodzinę, w tradycyjne pojmowanie kobiet i mężczyzny, a co za tym idzie, w tradycyjne pojmowanie małżeństwa, jako związku kobiety i mężczyzny".

- Musimy bardzo mocno przeanalizować, czy zapisy konwencji stambulskiej nie będą powodowały w przyszłości otwierania wytrychów na przykład takich, że pary jednopłciowe będą uznawane za małżeństwa i będą dopuszczane do adopcji dzieci - mówił.

Michał Dworczyk 1200 pap.jpg
Michał Dworczyk: Polska ma bardzo dobrze funkcjonujące prawo chroniące kobiety

Powszechne oburzenie

Wanda Nowicka podkreśliła natomiast, że niemal cała opozycja, poza Konfederacją, jest przeciwna wypowiedzeniu konwencji antyprzemocowej. Zwróciła też uwagę, że fakt, iż Polska zamierza się z niej wycofać, wzbudził ogólnoświatową dyskusję.

- Sekretarz generalna Rady Europy już się w tej sprawie wypowiedziała i wyraziła duże rozczarowanie. W tej sprawie wypowiadają się też przedstawiciele ONZ i innych krajów - mówiła była wicemarszałek Sejmu, dodając, że o planach polskiego rządu piszą też zagraniczne media.

Rozmówczyni Michała Rachonia tłumaczyła, że światowa opinia publiczna interesuje się tym tematem, ponieważ "byłby to precedens, gdyby Polska wycofała się z konwencji, która broni praw kobiet".

Zapytana, jakie znaczenie dla polskiego prawa mają zapisy tej międzynarodowej umowy, stwierdziła, że "konwencja antyprzemocowa Rady Europy i inne konwencje międzynarodowe służą nie tylko temu, żeby proponować jakieś zapisy karne, ale by przede wszystkim zapobiegać pewnym zjawiskom".

- Aby im zapobiegać, potrzebna jest szeroka polityka z zakresu edukacji, zdrowia, pomocy społecznej. Tego nie ma ani w Polsce, ani w innych krajach - oceniła. Dodała, że konwencje wychodzą poza prawo.

- Prawo nie ma możliwości zmiany pewnych praktyk, nie daje możliwości eliminowania przemocy - wyjaśniła.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadził: Michał Rachoń

Goście: Adam Andruszkiewicz (wiceminister cyfryzacji), Wanda Nowicka (była wicemarszałek Sejmu)

Data emisji: 27.07.2020

Godzina emisji: 18.12

pkur