Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Tomasz Barański 16.07.2019

"Świat w powiększeniu". Ursula von der Leyen nową szefową Komisji Europejskiej

Kandydaturę Ursuli von der Leyen na nową szefową Komisji Europejskiej zatwierdził we wtorek Europarlament. 383 europosłów było za, 327 przeciw, 22 wstrzymało się od głosu. Potrzebna była bezwzględna większość, czyli 374 głosy. O nowej szefowej Komisji Europejskiej mówił w audycji "Świat w powiększeniu" Olivier Bault, francuski publicysta publikujący także w Polsce ( m.in. w "DoRzeczy").
Posłuchaj
  • 16.07.2019 "Świat w powiększeniu". Parlament Europejski zdecydował w sprawie kandydatury Ursuli von der Leyen
Czytaj także

Była niemiecka minister jest pierwszą kobietą na tym stanowisku, odkąd zostało ustanowione, czyli od 1958 roku. Wynik głosowania do ostatnich chwil nie był przesądzony. Początkowo poparcie dla niemieckiej minister zadeklarowali wyłącznie ludowcy, większość pozostałych frakcji była w tej sprawie podzielona. Kilkanaście minut przed wznowieniem posiedzenia dwie kolejne frakcje - socjaliści i liberałowie - ogłosiły, że również zagłosują "za". 

Wśród polskich europosłów poparcie dla niemieckiej minister zapowiedzieli przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy, Platformy Obywatelskiej, PSL-u i SLD. Głosowanie było tajne, nie ma więc możliwości ustalenia, jaką ostatecznie decyzję podjęli politycy poszczególnych partii. 

Przewodniczący Komisji Europejskiej to najważniejsze stanowisko w Unii Europejskiej. Komisja jako jedyna ma prawo inicjatywy w zakresie prawodawstwa europejskiego, nadzoruje też przestrzeganie unijnego prawa. Szef Komisji jest również jedną z osób reprezentujących Wspólnotę europejską za jej granicą.
Gość audycji "Świat w Powiększeniu" mówił, że płeć nowej szefowej Komisji Europejskiej nie ma większego znaczenia. Zauważył natomiast, że wybór Ursuli Von Der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej spowoduje, że pozycja Polski "raczej się pogorszy niż polepszy". -  Stanie się tak, jeżeli zacznie wprowadzać w życie to, co zapowiedziała - stwierdził. 
Gość PR24 przypomniał m.in to, że Ursula Von Der Leyen jest zwolenniczką wprowadzenia dodatkowego mechanizmu praworządności, o którym mówi się od dwóch lat w UE. - Mechanizm ten jest na zaawansowanym etapie. Ma polegać na tym, że wypłacanie funduszy europejskich ma być powiązane z ocena praworządności w poszczególnych krajach członkowskich. I to ocena ma być dokonywana przez zespół ekspertów powołanych przez Komisję Europejską właśnie. Jest tu pełnia władzy KE, a Ursuli Von Der Leyen jest zwolenniczką tych rozwiązań - przekonywał publicysta.
W audycji także o reakcji medów francuskich, które wybór Ursuli Von Der Leyen na szefowa Komisji Europejskiej oceniają  - według słow Oliviera Baulta - jako zwycięstwo duetu niemiecko-francuskiego.

W audycji relacja Karola Surówki

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Antoni Opaliński.

Polskie Radio 24/IAR/PAP/TB

----------------------

Data emisji: 10.07.2019

Godzina emisji: 19.46