Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 30.09.2014

Przyszłość badań kosmicznych

Na Międzynarodową Stację Kosmiczną dotarł statek zaopatrzeniowy Dragon, a dziś leci tam kolejna trzyosobowa załoga. Z kolei były prezydent USA Bill Clinton rozmawiał o przyszłości badań naukowych w kosmosie właśnie z astronautami na Stacji.
Przyszłość badań kosmicznychwikipedia.com

Przyszłość badań naukowych w kosmosie była tematem konferencji NASA, w której udział brał Bill Clinton. Podczas spotkania nastąpiło łączenie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną i były prezydent Stanów Zjednoczonych zamienił kilka słów z astronautami.

– Clinton przypominał, że na orbicie prowadzone są przeróżne badania naukowe, choćby nad osteoporozą i procesem starzenia. Amerykański astronauta Reid Weisman mówił podczas rozmowy z prezydentem, że badania kosmiczne muszą być prowadzone za wszelką cenę – powiedział w PR24 Rafał Motriuk, korespondent naukowy Polskiego Radia.

Kolejny lot na MSK

Do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej niedawno zacumował statek Dragon z zaopatrzeniem dla astronautów, a z Kazachstanu już wylatuje kolejna misja, tym razem załogowa. Rafał Motriuk wskazał, że astronauci muszą regularnie podróżować na MSK w ramach trzyosobowych ekspedycji.

– Celem lotów jest realizacja projektów naukowych, a więc będą obserwować wzrost roślin w stanie nieważkości,  a także meteory wchodzące w atmosferę ziemską. Zbadają również wpływ przebywania w przestrzeni kosmicznej na osteoporozę, mięśnie – wyliczał Ekspert PR24.

MAVEN osiągnęła Mars

Satelita MAVEN po 10 miesiącach lotu weszła na orbitę Marsa. Celem misji jest zbadanie składu atmosfery Czerwonej Planety i pomoc w przygotowaniu misji załogowej.

– Sonda przesłała właśnie pierwsze zdjęcia z orbity Marsa , ale w przeciwieństwie do łazików i lądowników MAVEN nie będzie lądowała na powierzchni planety. Celem sondy jest zbadanie górnych warstw atmosfery Marsa, ponieważ naukowcy szukają odpowiedzi na pytanie, dlaczego jest ona taka cienka – tłumaczył Rafał Motriuk.

PR24/GM

tagi: