Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 21.05.2014

Zarządzanie kryzysowe

Walka z powodzią wchodzi w zakres zarządzania kryzysowego, podobnie jak inne klęski żywiołowe, na które bardzo często nie mamy żadnego wpływu.
Zarządzanie kryzysoweflickr/Neil. Moralee
Posłuchaj
  • 21.05.15 Dr Robert Dynak "Zarządzanie kryzysowe funkcjonuje na wszystkich szczeblach(...)"

W ubiegłych latach z niepokojem przyglądaliśmy się skutkom powodzi, która dotknęła mieszkańców wielu gmin w całej Polsce. Ubiegłotygodniowe opady największe szkody wyrządziły w gminach województwa podkarpackiego.

Szczególny system bezpieczeństwa

Zarządzanie kryzysowe to element systemu bezpieczeństwa narodowego. Polega on na zapobieganiu niebezpiecznym sytuacjom, reagowaniu na kryzys i niwelowaniu skutków.

- W zarządzaniu kryzysowym obowiązuje jedna zasada. Zawsze lepiej jest zapobiegać niż reagować, żeby nie dopuścić do eskalacji negatywnych skutków. Sytuacja kryzysowa jest złożoną problematyką, którą realizują władze centralne we współpracy z samorządami. Jednym z elementów zarządzania kryzysowego jest ratownictwo, w tej sytuacji mówimy o reagowaniu. Niedostateczne są uregulowania prawne dotyczące tej kwestii: brakuje jednej ustawy, określającej kompetencje różnych służb i szczebli administracji państwowej - powiedział dr Robert Dynak, dyrektor Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Pułtusku i wykładowca Akademii Obrony Narodowej.

Sytuacje kryzysowe

Przez Polskę przeszła już fala, która wymagała mobilizacji służb przeciwpowodziowych. Nawałnice i ulewne deszcze wywołują szkody, które w konsekwencje są odczuwane przez dłuższy czas.

- Skutki powodzi mieszczą się w pojęciu zarządzania kryzysowego.  Poza ratownictwem w zarządzaniu kryzysowym występuje również planowanie cywilne czyli wsparcie działań sił zbrojnych. Kryzysy mogą wystąpić zarówno w trakcie wojny jak i czasie pokoju.  Dlatego samorządy muszą być przygotowane na powódź, epidemie czy ataki terrorystyczne – powiedział dr Robert Dynak.

PR24/Paulina Olak