Logo Polskiego Radia
PolskieRadio24.pl
Jolanta Pawlak 02.01.2021

"Zabrakło deklaracji, że to państwo dofinansuje przemysł zbrojeniowy". Rok 2020 pod lupą ekspertów ds. obronności

- Mam obawy o to, iż pandemia może być swego rodzaju przykrywką do zaniechania pewnych przedsięwzięć - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Głowacki z magazynu "Raport". Gośćmi audycji byli też: Mariusz Cielma z "Nowej Techniki Wojskowej" i "Dziennika Zbrojnego" oraz Juliusz Sabak z Defence24.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że sytuacja pandemii wymusiła "elastyczność" w realizacji zadań budżetowych resortu w minionym  roku. Na mocy październikowej nowelizacji ustawy budżetowej, wydatki na obronę państwa zwiększone zostały o 3 mld zł. Goście PR24 mówili głównie o pandemii koronawirusa w obronności. Próbowali odpowiedzieć na pytanie: czy w czasie jej trwania, udało się zrobić więcej czy mniej.

"Zabrakło deklaracji wsparcia finansowego"

Zdaniem Bartosza Głowackiego, ze strony polskiego rządu zabrakło deklaracji takich, jakie np. złożyły rządy Francji czy Niemiec, że dofinansuje sektor obronny, lotniczy. - To są kwoty rządu kilkunastu miliardów euro. Francja od razu zadeklarowała iż kupi dodatkowe samoloty i śmigłowce wspierając tym samym sektor obronny - zauważył gość PR24.


Mariusz Błaszczak 663 PR24.JPG
"Jego zdolności są kluczowe dla bezpieczeństwa Polski". Szef MON o dowództwie V Korpusu Sił Lądowych USA

Dodał, że w Polsce z kolei, zabrakło deklaracji o tym, że to państwo dofinansuje przemysł zbrojeniowy kwotą, która pozwoli utrzymać zdolności i przeżyć, także przygotować się na nadchodzącą przyszłość. - O niej wiemy niewiele, nie wiemy ile potrwa pandemia i jakie czasy nas czekają - mówił Bartosz Głowacki.

Juliusz Sabak dodał natomiast, że istotnie sytuacja jest trudna nie tylko ze względu na niepewne czasy, ale i fakt, iż państwowy przemysł zbrojeniowy (PGZ) "przeszedł" z MON pod MAP, a do tego zapowiedziano jeszcze zmiany w strukturze funkcjonowania państwowych firm.

"Mamy podpisane programy wieloletnie"

- Nie dość więc, że nie mamy stabilnej zapowiedzi finasowania, to jeszcze nie wiemy, jak ten przemysł będzie docelowo wyglądał. Stąd moim zdaniem, sytuacja jest skomplikowana - skomentował.

Mariusz Cielma zauważył z kolei, że dobrą informacją dla polskiego przemysłu zbrojeniowego może być to, że mamy podpisanych kilka programów wieloletnich, stąd jak zauważył, jest co robić. - Przemysł powinien mieć tą satysfakcję, że nie ma decyzji o przesunięciu czy spadku tego, co zostało do tej pory podpisane - podkreślił

Zapraszamy do wysłuchania całego zapisu rozmowy.

Posłuchaj
21:04 cafearmia2.01.mp3 M. Cielma, J. Sabak i B. Głowacki o podsumowaniu 2020 r. ("Cafe Armia")

Audycja: "Cafe Armia"

Prowadzący: Agnieszka Drążkiewicz

Gość: Bartosz Głowacki z magazynu "Raport", Mariusz Cielma z "Nowej Techniki Wojskowej" i "Dziennika Zbrojnego" oraz Juliusz Sabak z Defence24 

Data emisji: 02.01.2021

Godzina: 08.36