Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Kłys 13.09.2019

XV Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Żydowskie Motywy"

Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Żydowskie Motywy" to największe tego typu przedsięwzięcie w Europie Środkowej i Wschodniej, ściągające najnowsze i najważniejsze premiery filmowe pokazujące, wokół jakich tematów obecnie toczy się życie żydowskie. - Chcemy pokazywać współczesne życie żydowskie, które przecież się rozwija oczywiście w Izraelu, ale także w Stanach Zjednoczonych, we Francji, w krajach Beneluxu i w krajach skandynawskich - powiedział dyrektor festiwalu Mirosław Chojecki. 
Posłuchaj
  • XV Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Żydowskie Motywy" (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

Festiwal trwa od 11 września i potrwa do niedzieli 15 września 2019 roku. Jest to XV już odsłona festiwalu. Nagrodą główną jest warszawski Złoty Feniks. Przewidziane są nagrody dla najlepszego filmu w każdej kategorii, a także nagroda publiczności. - Jest głosowanie po każdym filmie. Widzowie dostają karteczki, na których mogą wystawić oceny i potem suma tych ocen podzielona przez ilość uczestników tego plebiscytu decyduje o tym, który film wygrywa. Zwykle było tak, że wybór publiczności rzadko pokrywał się z wyborem jurorów - zdradził na antenie radiowej Jedynki dyrektor festiwalu. 

W audycji była mowa również o Krzysztofie Talczewskim, dokumentaliście, który został nominowany do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz za film "Niepodległość". Z artystą rozmawiała Joanna Sławińska. Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania. 

***

W tym tygodniu do kin wchodzi film "Piłsudski". Jest to dramat historyczny w reżyserii Michała Rosy z Borysem Szycem w roli głównej. Portret marszałka ukazujący go w jego działalności niepodległościowej oraz w życiu prywatnym. Akcja zaczyna się w roku 1901.

Źródło: NextFilm/Youtube 


Kinomani będą mogli zobaczyć także brytyjski dramat kostiumowy "Downton Abbey" w reżyserii Michaela Englera. Jest rok 1927. - Widzimy dom Granthamów po zakończeniu szóstego sezonu znanego serialu telewizyjnego. Rodzina i służba szykują się do królewskiej wizyty w posiadłości. Natomiast pełnometrażowa fabuła "Niezbędna konieczność" to francuska komedia romantyczna w reżyserii Erwanna Le Duca. Kapitan żandarmerii w małej miejscowości wiedzie życie rodzinne z owdowiałą i tęskniącą za miłością matką, bratem dziwakiem i jego córką. Pewnego dnia zjawia się Juliette- dziewczyna, której ukradła samochód naga kobieta - bo w okolicy grasują nudyści- ekstremiści - jak wyjaśnia żandarm. Juliette tymczasowo zamieszka w domu szefa żandarmerii.

"Głos Pana to film inspirowany powieścią Stanisława Lema lecz daleko odchodzący od niej film s-f w reżyserii Gyorgya Palfiego. Młody mężczyzna poszukuje swojego ojca, zaginionego naukowca, który dla Stanów Zjednoczonych pracował nad tajnym projektem rozkodowania sygnałów z kosmosu.  Opowieść o niemożności komunikacji z nieznanym, pełna wątpliwości etycznych; komu i czemu miałaby ta wiedza służyć.

Żródło: Nowe filmy kinowe/Youtube 

Posłuchaj całej audycji już teraz!. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy 

Prowadzi: Michał Montowski 

Goście: Mirosław Chojecki (dyrektor festiwalu Żydowskie Motywy), Artur Cichmiński (krytyk filmowy) 

Data emisji: 12.09.2019

Godzina emisji: 21.07

ans