Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 02.11.2015

Szpik kostny ratuje życie chorym na białaczkę

W Polsce choruje na leukemię 30 tys. osób. Jedyną dla nich nadzieją jest niekiedy poszukanie dawcy szpiku. O tym, że jest możliwe jego odnalezienie, mówili w audycji W Poniedziałek u Rigamonti Monika Sankowska i prof. Leszek Kauc, którzy szukają niespokrewnionych dawców szpiku dla chorych na białaczkę.
Posłuchaj
  • 02.11.15 Prof. Leszek Kauc: „Białaczka to choroba leczona statystyką (…)”.

Do niedawna białaczka była wyrokiem śmierci. Jednak rozwój transplantologii spowodował, że dziś jest uleczalna. Szansą jest odnalezienie dawcy szpiku kostnego.

– Nowotwór krwi to choroba leczona statystyką. Pacjent, który ma częste antygeny, w zasadzie ma dawcę i przeszczep bez problemu. Statystycznie ma bowiem 100 procent szans na to, że będzie zdrowy – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Leszek Kauc.

Leszek Kauc/fot.PR24/MS Leszek Kauc/fot.PR24/MS

Jak jednak odszukać dawcy w morzu 27 milionów liczb i nazwisk? Należy przeszukać bazę danych i skontaktować się z odpowiednią osobą. – Dla tych, którzy mają częste antygeny, dobrać stosownego dawcę można nawet w 2-3 tygodnie – zapewnia Monika Sankowska. Trudniej jest z tymi, którzy mają rzadkie antygeny.

– W sytuacjach niemożliwości doboru idealnego dawcy, szukamy tych, którzy mimo że mają niezgodności z pacjentem, „lubią się” z jego antygenami. Ważne jest też to, by ten przeszczepiony szpik walczył z białaczką – tłumaczył gość Polskiego Radia 24.

Monika Sankowska/fot.PR24/MS Monika Sankowska/fot.PR24/MS

Gościom W Poniedziałek u Rigamonti w poszukiwaniu dawcy pomagają wolontariusze z Fundacji Przeciwko Leukemii.

Audycję prowadziła Magdalena Rigamonti.

Polskie Radio 24/dds

 

tagi: