Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 08.05.2020

"Opozycja zafiksowała się na jednej opcji". Tomasz Żółciak o wyborach prezydenckich

- Przez długi czas nie dojdziemy do zgody, kto jest winnym tej sytuacji. Dobrnęliśmy do punktu w którym nie było dobrego wyjścia, to był wybór między mniejszym a większym złem - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Żółciak ("Dziennik Gazeta Prawna"). Dyskusję wokół wyborów prezydenckich komentowali także Jakub Jałowiczor ("Gość Niedzielny") oraz Wojciech Wybranowski ("Do Rzeczy").

Głosowanie w wyborach prezydenckich w najbliższą niedzielę nie odbędzie się. To efekt porozumienia liderów Zjednoczonej Prawicy. Kolejny termin wyborów zależy od decyzji Sądu Najwyższego, który miałby stwierdzić nieważność wyborów 10 maja.

738b00f9-fbe6-4902-a6ca-e8331bc2e516.jpg
Piotr Müller: opozycja śniła jakiś sen, ale Zjednoczona Prawica okazała się zjednoczona

Jakub Jałowiczor zaznaczył, że wciąż jest dużo niewiadomych wokół sposobu przeprowadzenia wyborów. - Podstawową informacją ws. wyborów prezydenckich której nie mamy, jest to, kiedy konkretnie będą i jak zostaną przeprowadzone. Mam nadzieję, że dałoby się uniknąć metody korespondencyjnej, która jest nietestowana w Polsce i dająca duże pole zarówno do nadużyć, jak i do poważnych wpadek organizacyjnych - ocenił.

Publicysta komentował postawę opozycji w dyskusji o wyborach prezydenckich. - Nie zaszkodziłoby trochę oczekiwania jeśli chodzi o narrację. Opozycja grzmiała o hańbie, zdradzie i łamaniu demokracji, tyle że jednego dnia były tym wybory w terminie 10 maja, a następnego dnia brak tychże wyborów miał świadczyć o dokładnie tym samym łamaniu demokracji - zauważył.

Zdaniem Tomasza Żółciaka obie strony sporu dążyły do zrealizowania swoich planów - Opozycja w pewnym momencie zafiksowała się na punkcie jednej opcji, wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, która przez ekspertów był wskazywana jako oczywista - dodał.

Wojciech Wybranowski zwracał uwagę na znaczenie rozpoczynającej się w Sądzie Najwyższym procedury wyboru Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. W południe ma zebrać się Zgromadzenie Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, w celu wyłonienia pięciu kandydatów na to stanowisko. - Wczoraj pojawiła się informacja, ze sędzia Waldemar Żurek skarżył, bezpodstawnie zresztą, nominację sędziego Kamila Zaradkiewicza na stanowisko, ma to znaczenie w kontekście prac Sądu Najwyższego nad ważnością wyborów - stwierdził publicysta.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Sobolewski: to marszałek Senatu ponosi odpowiedzialność za to, że 10 maja nie będzie wyborów

Zgodnie z przyjętą w czwartek ustawą, która trafi teraz do prezydenta, w tegorocznych wyborach prezydenckich głosowanie odbędzie się wyłącznie korespondencyjnie - zarówno w pierwszej, jak i w ewentualnej drugiej turze.

Więcej w zapisie audycji. 

***

Audycja: Debata Poranka

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Goście: Jakub Jałowiczor, Wojciech Wybranowski,Tomasz Żółciak

Data emisji: 08.05.2020

Godzina emisji: 08.33

PR24/PAP/IAR/ka