Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 03.03.2021

"Skuteczny środek nacisku na koncerny farmaceutyczne". Sakiewicz o chińskiej szczepionce przeciwko COVID-19

- Tempo szczepień w Polsce przyśpieszyło, właśnie dlatego, że Polska wywiera skuteczny nacisk na UE i firmy farmaceutyczne. Negocjacje z Chinami są bez wątpienia skuteczną presją - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska). W debacie wzięli również udział Mateusz Kosiński (Tygodnik Solidarność) oraz Dariusz Grzędziński (Wprost).

O zakupie chińskiej szczepionki prezydent Andrzeja Duda rozmawiał w poniedziałek z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Temat ten ma być omawiany na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego.

Mariusz Błaszczak.jpg
Szef MON: mamy odpowiedni potencjał do produkcji szczepionki przeciw COVID-19 w Polsce

Mateusz Kosiński podkreślał, że chińska szczepionka powinna zostać starannie zbadana przez naukowców. - Szczepionki nie powinny być oceniane pod kątem narodowości, ale przydatności i działania. W tempie ekspresowym szczepionka powinna być przetestowana, a decyzja powinna być podjęta w sposób pragmatyczny, tak jak działają inne kraje UE, które z pominięciem instytucji unijnych usiłują zakupić szczepionki. Polacy są sceptyczni, ale zapominają np. o tym, że co któryś telefon w naszych kieszeniach jest chiński. Do tego sprzętu mamy zaufanie, a do szczepionek nie. W tym wszystkim jest zbyt dużo polityki, a zbyt mało pragmatyzmu - ocenił publicysta.

Dariusz Grzędziński zwracał uwagę na polityczny aspekt sprawy. - Chińczycy, podobnie jak Rosjanie, dość intensywnie stosują "dyplomację szczepionkową". W Europie ich terenem działania są Bałkany, w innych to m.in. Afryka, tam te szczepionki będą podawane. Jeśli jednak szczepionki przynoszą skutek, to z czysto pragmatycznego punktu widzenia trudno jest polemizować z propozycją zakupu szczepionek z Chin. Pozostaje kwestia etyki, wiemy doskonale, jakie problemy są udziałem tego kraju i co na co dzień ma tam miejsce. Jeżeli uznamy, że w sytuacji wojny, na której od roku jesteśmy, nie ma to znaczenia i można pewne sprawy poświęcić na rzecz szybszego powrotu do normalności, to zakup należałoby rozważyć - skomentował.

Posłuchaj
21:56 PR24_mp3 2021_03_03-08-35-59.mp3 03.03.2021 (Polskie Radio 24/Debata Poranka)

Tomasz Sakiewicz przypominał, że są instytucje oceniające skuteczność szczepionek. - Jeżeli jest skuteczna, to należy ją kupić. To bardzo skuteczny środek nacisku na firmy farmaceutyczne, które za chwile rozkręcą produkcję i zostaną ze swoimi szczepionkami. To firmy, które na początku nas oszukały, teraz jest na nie pewne pole nacisku. Te negocjacje są potrzebne choćby po to, by pokazać, że istnieje alternatywa, by je zmobilizować - mówił gość audycji.

Czytaj więcej:

Wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel podkreślił, że szczepionki kupowane przez Polskę muszą być dopuszczone przez odpowiednie agencje. Gość Programu 1 Polskiego Radia, pytany o rozmowy na temat zakupu chińskiego preparatu, powiedział, że decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. Radosław Fogiel stwierdził, że Polska nadal otrzymuje zbyt mało szczepionek od producentów, dlatego są analizowane różne scenariusze.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Debata Poranka

Prowadzący: Eliza Olczyk

Goście: Tomasz Sakiewicz, Mateusz Kosiński, Dariusz Grzędziński

Data emisji: 3.03.2021

Godz. emisji: 8:35