Logo Polskiego Radia
Polskie Radio Dzieciom
Joanna Osmańska 10.03.2021

Płyty winylowe. Jak działają i jak powstają?

Mówimy czasem, gdy ktoś powtarza coś w kółko, że brzmi jak "zdarta płyta". Młodsi słuchacze Polskiego Radia Dzieciom pewnie nie wiedzą, że powiedzenie to nie odnosi się do bardziej znanym dzieciom płyt CD, tylko do starych płyt winylowych, których nie można było potrącać podczas odtwarzania, bo bardzo się rysowały, a na porysowanych płytach igła gramofonowa potrafiła odtwarzać ciągle ten sam fragment nagrania.

Czterdzieści lat temu na takich właśnie płytach gramofonowych odtwarzano muzykę i słuchano bajek dla dzieci. "Toto", " Pora na Telesfora", "Dziadek do orzechów" - to tylko niektóre z tytułów zarejestrowanych dla młodych słuchaczy właśnie na winylach.

Posłuchaj
58:56 2021_03_09 18_00_03_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Płyty winylowe. Jak działają i jak powstają? / Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 9 marca godz. 18:00

Jak wytwarzało się takie płyty, skąd się one w ogóle wzięły - o tym w Podwieczorku opowiedział Aleksandar Ćirlić - animator wydarzeń kulturalnych i miłośnik płyt winylowych.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Aleksandar Ćirlić 
Data emisji: 9.03.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!

jo