Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 05.03.2016

Historia Polski bez Kresów nie istnieje

- Polskość i Kresy są nierozerwalne. To tak, jakby mówić o naszej literaturze bez imion Adam i Juliusz - tłumaczył w Jedynce dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego dr Jan Malicki.
Posłuchaj
  • Jedynka na kresach 5.03.2016
Czytaj także

Gość Jedynki mówił, że Krasy mają dla niego znaczenie podwójne. Są sentymentalnym odniesieniem do przeszłości, którą pamięta i obszarem jego naukowych zainteresowań. Jednak Kresy, to również zagadnienie historyczno-polityczne.

- Nie ma sporu dopóki jesteśmy na gruncie badań naukowych. Zaczyna się pojawiać dopiero na gruncie polityki, wraz z podejrzeniami, że chodzi o coś innego niż tylko o badania. Wszystko dlatego, że Polacy inaczej rozumieją słowo Kresy niż Litwini, Białorusini i Ukraińcy - powiedział gość Jedynki wyjaśniając m.in., dlaczego jest to nienaturalne. 

W audycji również o tym jak Kresy są rozumiane na Litwie - rozmowa z Romualdem Mieczkowskim, wileńskim poetą i dziennikarzem, redaktorem naczelnym kwartalnika "Znad Wilii". Korespondent Polskiego Radia Piotr Pogorzelski przedstawił natomiast Lwów i jego historię. 

***

Tytuł audycji: Na Kresach

Prowadzi: Krzysztof Renik

Gość: dr Jan Malicki (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 5.03,2016

Godzina emisji: 18.11

tj/iz