Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marta Grzymkowska 28.01.2017

Stanisław August Poniatowski i upadek Rzeczpospolitej

Od zachwytu po nienawiść – tak skrajne emocje budził król Stanisław August Poniatowski już za życia.
Posłuchaj
  • Historyk prof. Andrzej Nowak ocenia politykę Stanisława Augusta Poniatowskiego (Historia żywa/Jedynka)
Czytaj także

Po jego śmierci kolejne pokolenia, nie tylko historyków, poszukiwały i poszukują odpowiedzi na te same pytania: czy Polskę można było uratować z zapaści w drugiej połowie XVIII wieku i uchronić przed rozbiorami? Skoro jednak do rozbiorów doszło, to kto zawinił? Próby odpowiedzi zawsze koncentrują się wokół budzącego wiele kontrowersji panującego wówczas króla Stasia, wybranego na polskiego władcę pod osłoną rosyjskich bagnetów w 1764 r. Jednym z jego większych osiągnięć jest Sejm Czteroletni i znaczący udział w  powstaniu Konstytucji 3 Maja. Z drugiej strony przystąpił do Targowicy i abdykował w 1795 roku, pieczętując tym samym upadek Rzeczypospolitej.

Partneruje w audycji królowi Izabela Czartoryska, jego przyjaciółka o jakże innej drodze życiowej, która z niepozornej i niewykształconej  panienki zamieniła się w jedną z najpotężniejszych kobiet swojej epoki: patriotkę, erudytkę i mecenaskę kultury. Twórczyni świątyni pamięci – muzeum, które gromadziło po rozbiorach pamiątki po sławnych Polakach. Bo jak mówiła księżna:  "Ojczyzno, nie mogłam ciebie obronić, niechaj cię przynajmniej uwiecznię".

Jakie reformy przeprowadził Stanisław August Poniatowski? Jak na losy Polski wpłynął romans króla z carycą Katarzyną? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, sowietolog, członek Narodowej Rady Rozwoju)

Data emisji: 28.01.2017

Godzina emisji: 15.09

mg