Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 11.02.2017

Górale karpaccy w kresowej tradycji dawnych ziem RP

- Od końca wieku XIV do końca I Rzeczpospolitej granica polsko-węgierska biegła grzbietem Karpat. Tereny te zamieszkują karpackie grupy Rusinów: Łemków, Bojków i Hucułów, choć ich etnos przekracza granice państwowe, bo i w sąsiedniej Rumunii i na Ukrainie możemy go odnaleźć - mówi historyk dr Jan Skłodowski.
Posłuchaj
  • Huculi i Bojkowie. Mity i realia na temat mieszkańców Karpat Wschodnich (Świat Kresów/Jedynka)
Czytaj także

Badania wśród Bojków prowadziła antropolog kultury dr Olga Solarz. - Zamieszkują oni nieduży fragment Karpat. To grupa etnograficzna, co oznacza, że Bojkowie są mniejszą grupą w całości etnosu - ruskich górali karpackich. Tym się oni różnią od Łemków i Hucułów, że ich kultura materialna była najbardziej uboga i prosta, przez co najmniej interesowali badaczy - tłumaczy ekspert.

Goście radiowej Jedynki opowiadają również między innymi o podstawowych zajęciach, obyczajach i wierzeniach górali karpackich zamieszkujących tereny Rzeczpospolitej i o kresowych fascynacjach tymi grupami etnicznymi w polskiej literaturze i sztuce. Posłuchaj nagrania.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: dr Olga Solarz (antropolog kultury, znawczyni karpackich górali), dr Jan Skłodowski (historyk, prezes Stowarzyszenie Res Carpathica)

Data emisji: 11.02.2017

Godzina emisji: 18.12

pg/ei