Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Burzyńska 01.04.2017

Kresowe dzieje i Rok Tadeusza Kościuszki

- Gdyby w 1765 czy 1770 zapytano Tadeusza Kościuszkę skąd pochodzi, odpowiedziałby, że nie pochodzi z Kresów, bo nie pochodzi z województwa kijowskiego, które najczęściej w XVIII wieku utożsamiano z Kresami. Mógłby też odpowiedzieć, że pochodzi z Wielkiego Księstwa Litewskiego - tłumaczył prof. Michał Baczkowski.
Posłuchaj
  • Profesorowie Tomasz Gąssowski i Michał Baczkowski o Tadeuszu Kościuszce (Świat Kresów/Jedynka)
Czytaj także

W czasach Tadeusza Kościuszki, w XVIII stuleciu, ziem, z których pochodził - Polesia, na pewno nie uważano za Kresy, bowiem to pojęcie wprowadził dopiero Wincenty Pol w 1854 roku.

- Związki Tadeusza Kościuszki z Mereszowszczyzną, z miejscem urodzenia i wychowania, na pewno odegrały ogromną rolę w ukształtowaniu osobowości przyszłego najwyższego naczelnika siły zbrojnej narodowej. Na Kresach uczył się patriotyzmu i przywiązania do wolności. Nie możemy jednak zapominać, że ukształtowała go też Szkoła Rycerska w Warszawie, środowisko polskiego Oświecenia. Ukształtował go też Paryż i Stany Zjednoczone. On wyszedł ze środowiska kresowego, ale stał się obywatelem Rzeczpospolitej i w pewnym momencie -  obywatelem świata - przypomniał prof. Baczkowski.

Prof. Tomasz Gąssowski mówił o rodzinnych korzeniach Kościuszki i o cechach charakteru, które stały za jego wielką karierą- Z jednej strony były to duże zdolności, łatwość przyswajania wiedzy, również jeżyków obcych, z drugiej strony  - jak wiemy z zachowanych źródeł i relacji - bardzo duża pracowitość - mówił prof.Gąssowski

O innych wybitnych Polakach rodem z Kresów: sekretarzu i powierniku Kościuszki Julian Ursyn Niemcewicz i królu Stanisławie Auguście Poniatowskim

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Goście: profesorowie Tomasz Gąssowski i Michał Baczkowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Data emisji: 1.04.2017

Godzina emisji: 18.13

ab