Logo Polskiego Radia
Jedynka
Michał Górski 30.06.2021

Wyjątkowa publikacja IPN na temat kard. Stefana Wyszyńskiego

Kardynał Stefan Wyszyński to postać niezwykła nie tylko dla Kościoła katolickiego, ale również dla historii Polski. Instytut Pamięci Narodowej przygotował publikację, w której nauczanie duchownego wybrzmiewa szczególnie mocno.

Czytaj też:
Stefan Wyszyński NAC-1200.jpg
Postać kardynała Wyszyńskiego. O. Tasiemski: dzięki jego zapiskom możemy się dowiedzieć jak postrzegał świat

"Stefan Wyszyński, Kazania świętokrzyskie (1974–1976)" to pozycja, do której wstęp i opracowanie przygotowali Rafał Łatka, Beata Mackiewicz i Dominik Zamiatała. Publikacja zawiera wygłaszane w latach 1974–1976 w kościele Świętego Krzyża w Warszawie wystąpienia kard. Stefana Wyszyńskiego, nazywane "Kazaniami Świętokrzyskimi". W ramach tego cyklu Prymas odnosił się do kluczowych kwestii z zakresu katolickiej nauki społecznej. Teksty źródłowe zostały poprzedzone obszernym wstępem przybliżającym kontekst wygłaszanych wystąpień oraz umiejscawiającym je w nauczaniu kard. Wyszyńskiego. 

- Kościół był zawsze wypełniony do granic możliwości. Był tam bardzo duży tłum, nawet Prymasowi trudno było wejść do świątyni. Działało to, co funkcjonowało w ówczesnych realiach Polski Ludowej, czyli propagowanie nauczania w sposób szeptany, opowiadano, co kard. Wyszyński powiedział, w jaki sposób zabrał głos na temat konkretnych problemów społecznych i w ten sposób to nauczanie się skutecznie roznosiło - opowiada dr hab. Rafał Łatka z Biura Badań Historycznych IPN.

Posłuchaj
24:37 Jedynka/PH Wyszyński 30.06.2021mp3 Wyjątkowa publikacja IPN na temat kard. Stefana Wyszyńskiego (Przystanek Historia/Jedynka)

 

Jak mówi gość audycji, Prymas chciał odpowiednio pokazać zarówno miejsce Kościoła katolickiego w społeczeństwie, jak i podkreślić, w jaki sposób powinna funkcjonować polityka społeczna. - Przyglądając się kazaniom widać, że to jest wart cykl - przyznaje dr hab. Rafał Łatka. - To jest głęboko przemyślana koncepcja, która miała odpowiadać na kluczowe pytania z zakresu nauki społecznej Kościoła - dodaje. 

Jak na popularność kazań wygłaszanych w Kościele św. Krzyża, reagowały komunistyczne władze? - Prawdopodobnie w Departamencie IV MSW powstał pomysł sfałszowania wydania Kazań Świętokrzyskich z 1974 roku - mówi Rafał Łatka. - Chciano nauczanie Prymasa tak przekształcić, żeby wyszło, że popiera on politykę władz PRL. Zamieściliśmy to w książce, pokazując, jak wygląda tekst oryginalny, a jak wygląda tekst sfałszowany- wyjaśnia. 

Zobacz także:

W audycji również:

- w 75. rocznicę zajść antyżydowskich w Kielcach (4.07.1946) o perspektywach postrzegania tego wydarzenia (Polska, Izrael, Stany Zjednoczone), opowie dr Tomasz Domański z Referatu Badań Historycznych IPN w Kielcach.

- w ramach projektu IPN "GiganciNauki.pl", przybliżymy sylwetkę Stefana Bryły, wybitnego polskiego inżyniera, pioniera zastosowania spawalnictwa w życiu codziennymi. Sławę w II Rzeczypospolitej przyniósł mu pierwszy na świecie spawany most w Maurzycach, który połączył brzegi rzeki Słudwi w sierpniu 1929 roku. Gościem audycji będzie prof. Bolesław Orłowski;

- wybrane wydarzenia organizowane przez IPN oraz artykuły z portalu PrzystanekHistoria.pl.

Czytaj również: 

Audycja powstała przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i portalem IPN PrzystanekHistoria.pl.

***

Tytuł audycji: Przystanek Historia

Prowadzi: Paweł Lekki

Materiały: Justyna Majchrzak, Katarzyna Semaan

Goście: dr Tomasz Domański (Referat Badań Historycznych IPN w Kielcach), dr hab. Rafał Łatka (Biuro Badań Historycznych IPN), prof. Bolesław Orłowski (historyk techniki)

Data emisji: 30.06.2021 r. 

Godzina emisji: 19.30

ans