Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 10.08.2015

Narodziny Solidarności - impuls dali robotnicy Radomia i Ursusa

Za główny pretekst strajków na Wybrzeżu uznaje się kolejne podwyżki cen wędlin i mięs, które miały obowiązywać od 1 lipca 1980 roku. Nie były to jednak pierwsze tego typu wydarzenia w PRL.
Posłuchaj
  • Kronika narodzin Solidarności - odc. 1 (Sygnały dnia/Jedynka)

Jeszcze w latach 50. XX wieku władze wprowadziły zarządzenie, zgodnie z którym poniedziałek był dniem bezmięsnym. W latach 60. ograniczano ilość mięsa na rynku, a ceny systematycznie rosły. W 1970 roku ponownie ogłoszono drastyczną podwyżkę...

Czytaj więcej >>>
solidarność663flickr.jpg
36. rocznica Sierpnia '80

Po pamiętnym grudniu przyszedł czerwiec 1976 roku. Sejm uchwalił podwyżki cen: mięsa o 69 proc., drobiu o 30 proc., masła i serów o 50 proc., cukru o 100 proc. Rozpoczęły się protesty. - To były demonstracje robotnicze w Radomiu, Ursusie, Płocku oraz w Gdańsku – mówi Bogdan Borusewicz, który brał udział w akcji pomocy robotnikom z Radomia.   

Stoczniowcy wyciągnęli lekcję z tamtych wydarzeń. W odpowiedzi na represje zaczęli organizować pomoc, na której bazie - jak wspomina Borusewicz - zaczęły się kształtować struktury opozycji. Jakie wydarzenia poprzedziły sierpniowe protesty? Posłuchaj.

***

Przygotowała: Katarzyna Pilarska

Data emisji: 10.08.2015

Godzina emisji: 7.50

"Kronika narodzin Solidarności" została wyemitowana w "Sygnałach dnia"

tj/asz