Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 07.04.2013

Aleksander Kwaśniewski o ułaskawieniu Łucenki: zrobiono właściwy krok

- Z dużym wysiłkiem, ale jednak widząc ten zwrot ze strony władz ukraińskich, jest szansa, że w listopadzie w Wilnie będziemy świętować stowarzyszenie Ukrainy z UE – powiedział w radiowej Jedynce były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Aleksander Kwaśniewski o ułaskawieniu Łucenki: zrobiono właściwy krokWojciech Kusiński, Polskie Radio
Posłuchaj
  • Aleksander Kwaśniewski o ułaskawieniu Jurija Łucenki: właściwy krok, (Europejskie Południe/Jedynka)
  • Europejskie Południe: były prezydent Aleksander Kwaśniewski, Jacek Protasiewicz (wiceszef Parlamentu Europejskiego), prof. Andrzej Sławiński (SGH, b. członek RPP)
Czytaj także

Kwiecień to decydujący miesiąc dla Ukrainy. Musi spełnić warunki stawiane przez UE, jeśli chce jesienią podpisać umowę stowarzyszeniową. Wszystko wskazuje na to, że Ukraińcy zaczynają wypełniać swoje zobowiązania. Prezydent Wiktor Janukowycz ułaskawił skazanego na 4 lata byłego szefa MSW Jurija Łucenkę.

Z apelem o ułaskawienie Łucenki występował niedawno były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Razem z byłym szefem Parlamentu Europejskiego Patem Coxem negocjucją wyjście z Ukrainy z sytuacji, w jakiej znalazła się po skazaniu Jurija Łucenki i byłej premier Julii Tymoszenko

Aleksander Kwaśniewski przypomniał, że zwolnienie Łucenki było tematem rozmów od kliku miesięcy. – Dobrze, że te argumenty dotarły do władz Ukrainy. Ta przeszkoda w relacjach z UE jest już anulowana. Łucenko jest na wolności, można się cieszyć po ludzku z tego, że człowiek skazany w wątpliwym procesie jest wolny – powiedział Kwaśniewski.

Jego zdaniem nie jest to jedyny krok władz ukraińskich we właściwą stronę. – W ostatnich dniach podjęto prace nad reforma prawa wyborczego i rozpoczyna się reforma prokuratury. Prokuratura bardzo tkwi w systemie radzieckim. Musi działać zgodnie ze standardami europejskimi. Opór materii jest bardzo duży, ale działania podjęto i można oczekiwać, że w maju odpowiednie ustawy znajdą się w parlamencie. Powoli idziemy naprzód – powiedział Kwaśniewski.

Zdaniem Kwaśniewskiego powinna też być rozwiązana sprawa Julii Tymoszenko, choć jest nieporównywalnie bardziej skomplikowana. - Plan musi być taki, żeby jej sytuacja się nie pogorszyła tzn. żeby jej leczenie z udziałem niemieckich lekarzy mogło być kontynuowane. Żeby nie rozpoczynały się kolejne sprawy - powiedział Kwaśniewski. Były prezydent dodał, że nie bez znaczenia będzie też werdykt Trybunału Praw Człowieka w jej sprawie, który rząd Ukrainy obiecał respektować.

Aleksande Kwaśniewski podkreślił, że na dzisiaj Ukraina jest bliżej podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE niż jeszcze parę dni temu. – Gdybyśmy w połowie kwietnia Cox i ja, kiedy będzie zdawać swój raport przed Parlamentem Europejskim, mieli nadal pana Łucenkę w więzieniu, to prawdopodobnie nasza misja zostałby zakończona. Perspektywa umowy stowarzyszeniowej uciekła by z bieżącego roku. Ponieważ jest postęp, to oczekujemy kolejnych kroków - podsumował Kwaśniewski.

Posłuchaj rozmowy Przemysława Szubartowicza z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim. Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus.Gośćmi Europejskiego Południa byli też wiceszef Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz oraz prof. Andrzej Sławiński (SGH, b. członek RPP).

tj