Logo Polskiego Radia
Polskie Radio Dzieciom
Joanna Osmańska 24.03.2021

Jak wygląda codzienność cyrkowca?

Obok cyrku tradycyjnego coraz większe znaczenie i popularność zdobywa nurt cyrku współczesnego. Główną różnicą jest brak pokazów ze zwierzętami i skupienie się na sztuce cyrkowej. Na czym to polega i jak wygląda życie takiego artysty opowiedziała Agnieszka Bińczycka - aktorka cyrkowa i pedagog cyrku.

Sztuka cyrkowa to wachlarz umiejętności, który umożliwia występowanie w pokazach akrobatycznych, tanecznych i ekwilibrystycznych. Podczas występów widz może podziwiać m.in. akrobacje na trapezach. Aby każdy występ zachwycił publiczność równie mocno, artyści muszą stale ćwiczyć i udoskonalać swoje umiejętności. Naukę mogą rozpocząć w specjalnych szkołach cyrkowych.

Zajęcia w takiej placówce odbywają się w godzinach popołudniowych w specjalnej sali gimnastycznej. Jednym z treningów są lekcje z trapezowania, czyli dyscypliny sztuki cyrkowej, która polega na wykonywaniu akrobacji na wysoko zawieszonych drążkach na linach. Nauczyć się można również żonglerki, czyli poruszania przedmiotami w artystyczny i zaskakujący sposób. Najbardziej znanym przykładem jest naprzemienne podrzucanie i łapanie rekwizytów.

Charakterystyka tego zawodu wymaga ciągłego przemieszczania się z miasta do miasta. W tym czasie artyści mieszkają w kamperach lub przyczepach. Ciekawostką natomiast jest to, że rozkładanie namiotu, w którym później odbywają się pokazy, trwa znacznie dłużej niż jego składanie. Wszystkie te elementy sprawiają, że podróżowanie staje się wygodniejsze i sprawniejsze.

Codzienność cyrkowca to ciężka, ale ciekawa praca. Kto raz zaznał takiego życia trudno mu potem z niego zrezygnować. To dlatego, ponieważ osoby pracujące w cyrku stanowią jedną społeczność, gdzie każdy traktuje siebie nawzajem jak członka rodziny. Na czym to polega i jak wygląda życie takiego artysty usłyszeć można w audycji "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem". Z Agnieszką Bińczycką - aktorką cyrkową i pedagog cyrku rozmawiali Lew i Królik.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Agnieszka Bińczycka
Data emisji: 18.03.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!