Logo Polskiego Radia
Dwójka
Jacek Puciato 22.01.2016

Wolter jako pisarz kontrkultury? Drugie życie arcydzieł

Prześmiewcza, ironiczna, nieprzyzwoita. Okazuje się, że literatura oświeceniowa może być dla współczesnych pisarzy bardzo pomocna.
Posłuchaj
  • Wolter jako pisarz kontkultury. Drugie życie dawnych arcydzieł
Czytaj także

Bajka zwierzęca, powieść łotrzykowska, historie spod znaku płaszcza i szpady, romans wiktoriański, wreszcie: powiastka filozoficzna. Wydawałoby się, że te gatunki literackie pokryły się już dawno muzealnym kurzem. A jednak współcześni pisarze lubią je wyciągać z lamusa, bawiąc się naśladownictwem, pastiszem i parodią.

- Autorzy "Candy" chcą wyszydzić głupotę plastikowej bohaterki, dziewczęcia ulegającego rozmaitym wpływom i modom. Nie sposób zrobić tego lepiej i bardziej ironicznie, niż odwołując się do powieści wywodzącej się z epoki, która najwyżej ceni rozum - tłumaczył Maciej Świerkocki, opowiadając o głośnej, skandalizującej książce autorstwa Terry’ego Southerna i Masona Hoffenberga. Powieści, która nie tylko tytułem odwołuje się do Wolterowskiego "Kandyda".

Jak pisać o współczesności Wolterem czy Diderotem? Dlaczego Kundera wolał zająć się "Kubusiem Fatalistą" niż "Idiotą" Dostojewskiego? I czym tak naprawdę kusi XVIII-wieczna literatura: łamaniem norm? nieobyczajną treścią? zawrotną grą wyobraźni?

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia

Prowadzi: Piotr Kofta

Goście: Maciej Hen (pisarz), Maciej Świerkocki (tłumacz), Piotr Kieżun ("Kultura Liberalna") i dr Przemysław Pietrzak (Instyt Literatury Polskiej UW)

Data emisji: 21.01.2016

Godzina emisji: 21.30

jp/mm