Logo Polskiego Radia
Czwórka
Rafał Kątny 04.02.2013

Nowe technologie walczą z nowotworem

Dzięki postępowi tnie tylko więcej wiemy o nowotworach, ale też mamy coraz więcej narzędzi, by skuteczniej je leczyć. W "Dniu Walki z Rakiem" Czwórka bierze pod lupę najnowocześniejsze wynalazki.
Aparat do rezonansu magnetycznegoAparat do rezonansu magnetycznego

Nowe technologie, w tym chemia obliczeniowa, obrazowanie medyczne, nanotechnologia, technologia informacji i inżynieria genetyczna, dają nowe możliwości w wykrywaniu choroby oraz w prowadzeniu terapii. Jednym ze sposobów pomagających w wykrywaniu i lokalizacji guzów jest rezonans magnetyczny.

- To metoda bardzo bezpieczna dla pacjenta, która nie wykorzystuje promieni rentgenowskich - tłumaczy profesor Romana Bogusławska-Walecka. - Rezonans magnetyczny często stanowi wiodącą technikę obrazowania rdzenia kręgowego oraz korzeni rdzeniowych. Drugim obszarem diagnostyki, w której stosuje się rezonans są nowotwory ośrodkowego układu nerwowego.

Badanie rezonansem magnetycznym, w zależności od części ciała, trwa od kilkunastu minut do 2 godzin. W tym czasie pacjent musi pozostać w bezruchu. Każdy ruch powoduje bowiem zamazanie obrazu, a tym samym zmniejszenie możliwości prawidłowej diagnozy. Przed wejściem do pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie, nie trzeba zdejmować ubrań, możemy natomiast zostać poproszeni o pozbycie się obuwia. Należy także zdjąć te części garderoby, które posiadają metalowe części (zamki, pasek, etc.).

- Zarówno tomografia, jak i rezonans są to metody w pełni cyfrowe. W związku z czym obrazy oglądamy na specjalnych ekranach, które mają odpowiednią rozdzielczość - dodaje rozmówczyni Michała Matusa.

Natomiast nowe technologie, które najszybciej mogą znaleźć zastosowanie w praktyce, dotyczą diagnostyki obrazowej, typowania molekularnego tkanek i opracowywania tzw. inteligentnych leków.

Więcej o rezonansie magnetycznym i nowych technologiach służących do walki z chorobami nowotworowymi dowiesz się, słuchając nagrania z "Czwartego wymiaru".
kul