Logo Polskiego Radia
Czwórka
Przemysław Goławski 21.06.2011

Hałas w mieście

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo szkodliwy może być hałas. W Czwórce dowiecie się czym hałas grozi i jak przed nim się bronić.
Hałas w mieścieEzra1311, lic. CC, Flickr

Ile hałasu jesteśmy w stanie znieść? Dopuszczalny poziom hałasu to 60 dB w dzień i 50 dB w nocy. Wielkość ta zmienia się w dużych miastach, powyżej 100 tys. mieszkańców - wynosi odpowiednio 65 i 55 dB - mówi reporterka Czwórki, Olga Mickiewicz. Odrębne, Szczegółowe normy obowiązują dla lotnisk, szpitali, terenów przemysłowych.

- Jeśli popatrzymy na wpływ hałasu na zdrowie i działalność człowieka, ocenimy uciążliwość, to nasze normy wcale nie są wyżyłowane. Mniej więcej odpowiadają reakcjom ludzi. Jeśli jednak popatrzeć na technikę i możliwości wyciszania, to dopuszczalne poziomy są wysokie i w wielu przypadkach bardzo trudne do dotrzymania - mówi Radosław Kucharski z Instytutu Ochrony Środowiska.

Ze względu na szkodliwość dla zdrowia i psychiki hałas można klasyfikować, tworząc 5 grup. Pierwsza obejmuje dźwięki o natężeniu poniżej 30 dB. - To na przykład woda szumiąca w rurach albo zwykłe hałasy u sąsiadów. Nie jest szkodliwy, ale może być denerwujący i wpływa na obniżenie naszej koncentracji - wyjaśnia Olga. Drugi poziom obejmuje hałas od 35 do 70 dB. On również nie jest szkodliwy, ale może powodować zmęczenie i spadek wydajności pracy, trudności z zasypaniem i odpoczynkiem. Przykład dźwięków o tej głośności to praca lodówki i szum morskich fal. Trzeci zakres, od 70 do 85 dB, może byc bardziej szkodliwy, szczególnie dla systemu nerowego, powodować bóle głowy. Hałas od 85 do 120 dB może uszkodzić słuch, powoduje m. in. zaburzenia układu krążenia. Ostatni poziom to hałas ponad 150 decybeli - po 5 minutach całkowicie paraliżuje działanie organizmu i doprowadzić może nawet do śmierci.

Jaką głośność mają różne dźwięki?

10 dB – szmer liści przy łagodnym wietrze
20 dB – szept
30 dB – bardzo spokojna ulica bez ruchu kołowego
40 dB – szmery w mieszkaniu, darcie papieru
50 dB – szum w biurach
60 – 90 dB – odkurzacz
70 dB – wnętrze głośnej restauracji
80 dB – głośna muzyka w pomieszczeniach, klakson
90 - 100 db - impreza w klubie
100 dB – motocykl bez tłumika
120 dB – wirnik helikoptera w odległości 5 m
160 dB – wybuch petardy
190 dB – start promu kosmicznego
220 dB – wybuch bomby atomowej
300 - 350(?) dB – wybuch wulkanu Krakatau w 1883 r. – prawdopodobnie najgłośniejszy w historii dźwięk na Ziemi, huk był słyszalny z odległości 4500 km

Jak chronić się przed nadmiernymi hałasami? Czy ekrany dźwiękochłonne rzeczywiście są zabezpieczeniem? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz słuchając całej audycji. Kliknij w boksie "Posłuchaj".

pg