Logo Polskiego Radia
Czwórka
Przemysław Goławski 22.08.2011

Studia bez indeksu

Rosnącą popularnością cieszą się studia wirtualne, on-line. Zmienia się także oblicze klasycznych studiów. Wszystko za sprawą rozwoju technologii. Szczegóły w Czwórce.
Studia bez indeksuGlow Images/East News

- Na studiach indeks nie jest już potrzebny. Oczywiście można go mieć, by zbierać autografy - mówi Piotr Muller z Parlamentu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Wszystkie oceny każdy żak sprawdzi w systemie elektronicznym – na UW jest to USOS - Uniwersytecki System Obsługi Studiów.

Na tradycyjnych studiach znacznie więcej przedmiotów jest teraz dostępnych przez Internet. To nie tylko szkolenia, które muszą odbyć wszyscy studenci uczelni – jak szkolenie z BHP, czy własności intelektualnej, ale także kursy języków obcych, przedmioty związane z technologiami informacyjnymi. - Mamy XXI wiek i trzeba śmiało wykorzystywać dostępną technologię – zaznacza Muller.

Rozwój techniki pozwala już dziś na pracę za granicą i kończenie wyższej uczelni w kraju. - E-learning umożliwił mi pogodzenie pracy z chęcią studiowania, pogłębiania wiedzy i zdobywania nowych kwalifikacji – mówi Mariana Idźkowska, studentka Polish Open University. Jej zdaniem największą różnicą między studiami stacjonarnymi, dziennymi, a tymi w przestrzeni wirtualnej, jest brak typowego życia studenckiego. Spotkania z innymi studentami najczęstsze są podczas egzaminów – na nich pojawić się trzeba osobiście.

O tym jakie cechy musi mieć osoba, która myśli o studiach wirtualnych i ułatwieniach Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w nauczaniu on-line, posłuchać można więcej w dźwięku audycji.

pg