Logo Polskiego Radia
Czwórka
Agnieszka Paciorek 07.09.2011

Przewrotna uczciwość polskich uczniów

Jak wynika z sondażu, przeprowadzonego przez portal edukacyjny zadane.pl, 80% ankietowanych uczniów uważa siebie za osoby uczciwe. Mniej pozytywnie oceniają jednak morale swoich kolegów.
Przewrotna uczciwość polskich uczniówGlow Images/East News

Jak wyjaśnia Karolina Bartoszek z serwisu, nie są to złe wyniki, lecz trzeba brać poprawkę, że rzeczywistość kształtuje się trochę inaczej. Choć uczciwość rozumiana jest przez uczniów poprawnie, jako dotrzymywanie słowa, mówienie prawdy i umiejętność przyznania się do błędów, to jednak nauczyciele często spotykają się wręcz z odmiennymi działaniami.

Zdaniem Rafała – nauczyciela angielskiego, uczniowie zdają sobie sprawę, czym jest uczciwość jednak w praktyce ten termin dostosowują do swoich potrzeb. – Traktują go bardzo elastycznie – mówi. Dotyczy to nie tylko zachowania własnego ale i innych.

Co więcej, większość uczniów stawia siebie w lepszym świetle niż swoich kolegów. – To charakterystyczne zachowanie, które polega na tym, że ludzie widzą się powyżej przeciętnej – komentuje Karolina Bartoszek.

Niestety uczciwość wobec nauczyciela "traktowana jest przez większość uczniów, jako frajerstwo" i równocześnie oznacza brak lojalności wobec kolegów. Jak wyjaśnia Szymon – nauczyciel informatyki, tak na prawdę jest w rzeczywistości. – Uczciwość polegającą na informowaniu nauczyciela o ważnych zdarzeniach, mylą np. z donoszeniem – tłumaczy.

Więcej o polskich uczniach i ich moralach dowiesz się z "Poranka" .

ap

tagi: