Logo Polskiego Radia
Czwórka
Bartosz Chmielewski 12.01.2012

Zwiedź Mazowsze szlakiem słynnych planów filmowych

W plenerach centralnej krainy Polski nakręcono wiele ważnych filmów dla historii polskiej kinematografii. Fakt ten może stać się jedną z istotnych turystycznych atrakcji regionu.
Paweł BareńskiPaweł Bareńskifot. Wojciech Kusiński
Posłuchaj
  • Zwiedź Mazowsze szlakiem słynny planów filmowych
Czytaj także

Władze Mazowsza w związku ze zbliżającym się EURO 2012 planują przygotować nowy szlak turystyczny prowadzący śladem znanych polskich filmów. Według wstępnych planów projektu "Mazowsze na filmowo" trasa wycieczki miałaby się zaczynać nad największym zbiornikiem wodnym w okolicach Warszawy.

- Pierwsze co byśmy zaproponowali to jest wyprawa nad Jezioro Zegrzyńskie, to tutaj kręcony był kultowy "Rejs" – mówiła w Czwórce Anna Somorowska z Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej – Stąd blisko mamy do Pałacu w Jabłonnej gdzie były nagrywane sceny m.in. do filmów "Ojciec Mateusz", "Ranczo", "Marysia i Napoleon" i "Stawka większa niż życie". Stąd jest już bardzo blisko do Twierdzy Modlin, gdzie proponujemy zobaczenie takich miejsc jak spichlerz wojskowy, który pełnił rolę Pałacu Horeszków w "Panu Tadeuszu", a także udostępnił swe wnętrza twórcom filmów "Killer" i "CK Dezrterzy".

Twierdza Modlin to także jedno z ulubionych miejsc Pawła Bareńskiego, kierownika produkcji takich filmów jak "Bitwa Warszawska 1920", "Ogniem i mieczem" czy "Dom zły". Goszczący w studiu Czwórki filmowiec zdradził, iż wnętrza i plenery Twierdzy Modlin w filmach przy których pracował "odgrywały rolę" m.in. szpitala wiedeńskiego, Normandii w czasie inwazji w 1944 roku, oraz miejsca odosobnienia Prymasa Wyszyńskiego.

- Twierdza Modlin ma ten duży plus, że jest blisko Warszawy i łatwo ją zaadaptować do różnych potrzeb – mówił gość czwórkowego "Poranka". Jednakże ulubionym mazowieckim plenerem Pawła Barańskiego jest skansen w Sierpcu. Dlaczego? Dowiesz się słuchajc dźwięku w boksie "Posłuchaj".

bch