Logo Polskiego Radia
Czwórka
Karina Duczyńska 10.09.2012

Norwegia: dla wyczynowców i miłośników kultury

- Bramą do fiordów jest Bergen, ale wycieczkę można zacząć od Stavanger, które jest bardziej na południe - tłumaczy Janusz Żebrowski, który ten kraj odwiedził nie raz. - Możemy dolecieć tam bezpośrednio z Polski, co jest dodatkowym ułatwieniem.
Skała Preikenstolen zimąSkała Preikenstolen zimąźr. commons.wikimedia.org/aut.Alexander Mitew
Posłuchaj
  • Wszystkie tajemnice Norwegii - rozmowa z Januszem Żebrowskim
  • Odwiedź najciekawsze muzea Norwegii
Czytaj także

Zdaniem wielu turystów, norweskie widoki są niezwykłe. - Zwłaszcza słynna półka skalna Preikenstolen - opowiada Żebrowski. - Można się tam dostać pieszo w 1,5 godziny z pobliskiego parkingu. Nie przeszkadza nawet lęk wysokości, bo przestrzeń jest ogromna i nie trzeba dochodzić do krawędzi samego urwiska.

Ci, którzy lubią ekstremalne wyzwania, mogą udać się do miejsca o nazwie Kjerag. – To rozpadlina skalna, wewnątrz której znajduje się potężny głaz. Ludzie wdrapują się na niego nawet z rowerami – opowiada Żebrowski. – Wszystko po to, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Ale to już atrakcje zarezerwowane dla wyczynowców.
Poznaj tajemnice innych zakątków świata!

Jednak Norwegia to raj nie tylko dla tych, którym nie straszne wysokie, ostre skały i przepaście. Ludzie, którzy lubią po prostu aktywnie wypoczywać, na przykład pływając kajakami, także znajdą tu coś dla siebie. – Fiordy z poziomu morza wyglądają niezwykle – zapewnia Żebrowski.

Dowiedz się więcej na temat urokliwych zakątków Norwegii, słuchając całej rozmowy z gośćmi "4 do 4".

Zachęcamy też do odwiedzania muzeów (około czterdziestu) i galerii sztuki w Oslo.

O kilku miejscach szczególnie wartych zobaczenia opowiadali w rozmowie z Karoliną Mózgowiec pierwsza sekretarz Ambasady Norwegii w Polsce, Pani Bothild Nordsletten i profesor Lech Sokół ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

(kd)