Logo Polskiego Radia
Czwórka
Paulina Jakubowska 05.11.2012

Polska potrafi być strasznym rajem

Dla mieszkańców 120 krajów na świecie Polska jawi się jako raj. Przybywając tu nielegalnie często trafiają do ośrodków dla cudzoziemców o wręcz więziennych warunkach.
Maja Tobiasz, Rafał Kostrzyński i Krzysztof GrzybowskiMaja Tobiasz, Rafał Kostrzyński i Krzysztof Grzybowski

Do wyborów w USA odliczamy już godziny i minuty. Tematem, z którym od wielu już lat muszą zmagać się amerykańscy politycy jest nielegalną emigracja, głównie ta z terenu Meksyku.

- Byłem w El Passo, na granicy USA i Meksyku, to miasto położone w Teksasie na takim małym cypelku. Dane mówiące o tym ilu ludzi ucieka, przekracza nielegalnie granice, idą tam w tysiące - mówi Michał Żakowski, korespondent Polskiego Radia ze Stanów Zjednoczonych. - Porażające są dane mówiące o tych, którzy muszą uciekać z tej części Meksyku, która przylega do granicy. Robią to bo ich życie jest zagrożone, mogą zostać zamordowani przez kartele narkotykowe - dodaje.

Problem imigrantów i uchodźców dotyczy również Polski. U nas prawie bez echa przeszedł strajk głodowy kilkudziesięciu obcokrajowców, którzy w ten sposób protestowali przeciwko więziennym warunkom w polskich ośrodkach dla cudzoziemców, w których przebywają.

Olga Mickiewicz sprawdziła, jak przedstawia się ta sytuacja. Od początku roku do 1 października wnioski o status uchodźcy złożyło 7200 osób. Co roku 10% z tych wniosków kończy się pozytywnym rozpatrzeniem.

Tymczasem Polska dla wielu jawi się jako raj. Po przyjeździe tu często trafiają do ośrodków dla uchodźców, w których panują wręcz więzienne warunki. - Ośrodki dla cudzoziemców lub areszty w celu wydalenia mają warunki takie jak w więzieniu. W oknach są kraty, wyznaczone są godziny spacerów. W takich ośrodkach też przebywają dzieci - mówi Maja Tobiasz z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

W czwórkowym studiu Rafał Kostrzyński z Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców definiuje, kim jest imigrant, a kim uchodźca. Goście Krzysztofa Grzybowskiego dyskutują, co w Polsce jest największym problemem jeśli mowa o traktowaniu imigrantów: prawo, nasze podejście do cudzoziemców, a może problem leży gdzieś indziej? Posłuchaj załączonej audycji "4 do 4".

(pj)